Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Pomoc dla Lufthansy. Angela Merkel nie zgadza się z Komisją Europejską

Niemiecki przewoźnik jest zagrożony z powodu koronawirusa (fot. Martin Leissl/Bloomberg via Getty Images)

W trakcie posiedzenia prezydium Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) kanclerz Niemiec Angela Merkel sprzeciwiła się stawianym przez Komisję Europejską warunkom udzielenia państwowej pomocy zagrożonemu towarzystwu lotniczemu Lufthansa.

Polscy przedsiębiorcy ponaglają szefową KE: Czekamy na akceptację Tarczy Finansowej

Rada Przedsiębiorczości apeluje do Komisji Europejskiej o pilną akceptację polskiej Tarczy Finansowej dla dużych firm. Rząd wystąpił o nią w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

KE domaga się między innymi, by plan ratunkowy obejmował przekazanie przez Lufthansę innym przewoźnikom części swych rejsów z będących jej głównymi punktami węzłowymi portów lotniczych we Frankfurcie nad Menem i w Monachium.

Merkel miała na to oświadczyć, że nie chce dawać się „za bardzo” przekonać unijnym władzom. Miała też dodać: „To będzie twarda walka”. Rząd Niemiec i zarząd Lufthansy osiągnęły już w zasadzie porozumienie w sprawie wielomiliardowej pomocy publicznej dla zmagającego się ze skutkami kryzysu koronawirusowego flagowego niemieckiego przewoźnika lotniczego.

„Gazeta Wyborcza”: Tarcza antykryzysowa pomaga

„Klienci ciągle do nas przychodzą. Kto wchodzi, to kupuje. Najbardziej czarne scenariusze się nie ziściły” – powiedział cytowany przez „Gazetę...

zobacz więcej


Swą zgodę muszą jeszcze wyrazić KE oraz kierownictwo niemieckiego państwowego funduszu stabilizowania gospodarki i inne gremia Lufthansy. Porozumienie wpisuje się „w ramy” przewidzianego przez rząd planu ratunkowego - oceniły w poniedziałek niemieckie źródła oficjalne.

Pomoc ma sięgnąć kwoty 9 mld euro i zapewnić rządowi bezpośredni 20-procentowy udział kapitałowy w Lufthansie. Jest to poniżej mniejszości zaporowej, dzięki której można blokować ważne decyzje spółki.

źródło:
Zobacz więcej