Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Co mówił sędzia Wróbel o wyborze I prezesa SN? „Prosty przepis”

– Zgromadzenie ma przedstawić, tak ustawa mówi, pięciu kandydatów i z nich prezydent ma wybrać jednego i mianować na stanowisko I prezesa SN. Prosty przepis, ustawa to powtarza – mówił 22 maja sędzia Włodzimierz Wróbel. Zdaniem kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, to właśnie sędzia Wróbel powinien zostać powołany na stanowisko I prezesa SN.

Kandydat KO mówi prezydentowi, kto powinien kierować Sądem Najwyższym

Politycy PO nie ukrywają, kogo najchętniej widzieliby na stanowisku I prezesa SN. Po tym, jak jednoznacznie wypowiedział się w tej sprawie...

zobacz więcej

Sędzia Włodzimierz Wróbel, którego PO uważała za jedynego kandydata na stanowisko I prezesa SN, kilka dni temu tłumaczył zasady wyboru prezesa i zapisany w konstytucji mechanizm wzajemnej kontroli.

– Trzeba się wzajemnie porozumieć. Na czym ma polegać to porozumienie? Na tym, że owo zgromadzenie ma przedstawić, tak ustawa mówi, pięciu kandydatów i z nich prezydent ma wybrać jednego i mianować na stanowisko I prezesa SN. Prosty przepis, ustawa to powtarza – mówił 22 maja sędzia Wróbel.

Wybór I prezesa SN to prerogatywa prezydenta.

– Jest wyłączną prerogatywą prezydenta, niezależnie od tego, ile głosów poszczególni kandydaci uzyskali w ramach Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN – mówi Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu. Mimo to, opozycja podważa wybór prezydenta Andrzeja Dudy. „A. Duda powinien powołać prof. Włodzimierza Wróbla na stanowisko I Prezesa SN. To nie kwestia polityki, ale prawa i przyzwoitości. Tylko prof. Wróbel uzyskał poparcie większości Zgromadzenia Ogólnego SN” – pisał Trzaskowski na Twitterze.

źródło:
Zobacz więcej