RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Córka rtm. Pileckiego: Wierzyłam, że znajdzie się choćby cząstka taty

Do tej pory bardzo mocno wierzyłam w to, że jednak w końcu się ten mój tata znajdzie. Chociażby jakaś cząsteczka czegokolwiek, żebra (…). Dla mnie byłoby to świętą rzeczą – powiedziała Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego.

„Prawdę cenił szczególnie”. Córka Pileckiego spotkała się z prezydentem i premierem

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Zofią Pilecką-Opłutowicz, córką rotmistrza Witolda Pileckiego. Dziś mija 72. rocznica zamordowania rotmistrza...

zobacz więcej

Dziś mija 72. rocznica zamordowania rotmistrza przez władze komunistyczne w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Premier Mateusz Morawiecki wraz z córką Witolda Pileckiego złożyli w poniedziałek kwiaty pod ścianą straceń w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

„Rotmistrz Witold Pilecki to postać, którą na bardzo wiele lat skazano na zapomnienie. Pamięć o niej odzyskaliśmy głównie dzięki działalności patriotycznych organizacji pozarządowych. Musimy jednak nadal głośno przypominać niezwykłą biografię naszego Bohatera!” – napisał na swoim profilu na Facebooku wicepremier Piotr Gliński.

„Dlatego powołaliśmy instytucje takie, jak Instytut Pileckiego czy Muzeum Dom Rodziny Pileckich, a o Rotmistrzu przypominają w kraju i na świecie m.in. Muzeum II Wojny Światowej czy Polska Fundacja Narodowa. Cześć i Chwała Bohaterom!” – dodał.

Minister kultury zachęcał także do dołączania do akcji Muzeum II Wojny Światowej – „Znicz dla Rotmistrza”. „Niech czas epidemii nie będzie dla nas okresem urlopu od obowiązków patriotycznych. Wykorzystujemy nowoczesne technologie do upamiętniania naszej historii!” – zaapelował Gliński.

W poniedziałek z córką rotmistrza spotkał się prezydent Andrzej Duda.

„Rotmistrz Pilecki stał się koszmarem Putina”

Były doradca Władimira Putina Andriej Iłłarionow napisał na blogu rozgłośni radiowej Echo Moskwy, że rotmistrz Witold Pilecki „stał się koszmarem...

zobacz więcej

72 lat temu w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, oficerze ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.

Miejsce jego pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 – Orderem Orła Białego. We wrześniu ub.r. na placu przed MIIWŚ w Gdańsku odsłonięto jego pomnik.

źródło:
Zobacz więcej