Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kto zamiast ministrów PiS? Sienkiewicz, Gawłowski, Neumann, Szłapka, Giertych

Koalicja Obywatelska składa wnioski o wotum nieufności dla ministrów zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości. Kogo KO widziałaby w rządzie zamiast polityków PiS? Poseł Mirosław Suchoń wskazał m.in. byłego rzecznika sztabu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. – Gdyby na przykład Adam Szłapka był ministrem odpowiedzialnym za sprawy bezpieczeństwa, byłby znakomitym ministrem i Polska z pewnością zyskałaby – powiedział portalowi tvp.info poseł KO.

Nagranie Nitrasa obiegło sieć. Rzecznik PO tłumaczy

Media społecznościowe obiegło nagranie, jak poseł Sławomir Nitras każe przynieść działaczowi partii 30 kart. – Członkowie PO na eksponowanych...

zobacz więcej

– Gdyby Katarzyna Lubnauer została ministrem edukacji, to byłby prawdopodobnie najlepszy minister w historii III Rzeczpospolitej – dodał Suchoń, którego zdaniem witryna gabinetcieni.org jest już nieaktualna. Przedstawia bowiem gabinet cieni Platformy Obywatelskiej poprzedniej kadencji, skonstruowany jeszcze przez jego ówczesnego szefa Grzegorza Schetynę. Suchoń przekonuje, że Koalicja Obywatelska jeszcze nie stworzyła swojego i na razie takich planów nie ma.

– Pan poseł Szłapka byłby chętny, bo pewnie dużo czasu spędza na siłowni. Jak wiadomo resort spraw wewnętrznych to resort siłowy – zażartował z pomysłu Suchonia, aby uczynić przewodniczącego Nowoczesnej szefem MSWiA poseł Tomasz Rzymkowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Czy ten resort ponownie mógłby objąć Bartłomiej Sienkiewicz, który jest obecnie posłem KO? – Byłoby to na pewno kabaretowe. Na pewno wiele budek ruskich płonęłoby albo doszłoby do innych wydarzeń. Minister Sienkiewicz jest na pewno człowiekiem szczerym. Do kanonu języka polskiego przejdą jego cytaty jako ministra spraw wewnętrznych. Niestety cytować ich nie mogę, ale podejrzewam, że wszyscy wiedzą, o jakich kamieniach mowa – stwierdził Rzymkowski.

– Mamy wyjątkowego eksperta od spraw wewnętrznych i administracji, ministra Sienkiewicza, który wsławił się swoim słynnym powiedzeniem, że Polska „Ch*** d*** i kamieni kupa”; czy też wyjątkowy znawca: „Czy wino pasuje do śledzia?”, a może lepiej „dwa kieliszeczki wódki”, a propos jego słów w restauracji Sowa i przyjaciele. Same gwiazdy, jest w czym wybierać – komentuje poseł PiS Jan Mosiński.

Kolejny fake news SokuzBuraka. Poseł PO „rzucił słuchawką”

Hejterski profil rozpowszechnia informację, że Kancelaria Prezydenta kupiła pierwszej damie apaszkę za 18 tys. zł. Post o takiej treści polubili...

zobacz więcej

– Myślę, że jeżeli chodzi o ministerstwo zdrowia, doskonałym kandydatem jest pan profesor Grodzki, który zapewne przyczyniłby się do zdrowego trybu życia i wyeliminował marnej jakości koniaki ze sklepowych półek. Przecież w styczniu 2020 roku wprost oświadczył, że niepotrzebne są kwiaty, bombonierki czy marnej jakości koniaki jako forma podziękowania dla lekarzy – dodał Mosiński.

Czy marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który w gabinecie cieni PO był ministrem zdrowia, powinien objąć to stanowisko? – Myślę, że pan marszałek Grodzki dobrze wypełnia funkcję marszałka Senatu i szkoda byłoby tracić taką funkcję dla funkcji ministra zdrowia, jeśli pan marszałek Grodzki tak sprawnie jak do tej pory prowadzi obrady i prace Senatu – odpowiedział senator Polskiego Stronnictwa Ludowego Jan Filip Libicki.

W rządzie Ewy Kopacz ministrem sprawiedliwości był obecny szef PO Borys Budka, a w gabinecie cieni senator Krzysztof Brejza. Nie brakuje jednak głosów, że dobrym ministrem sprawiedliwości byłby pełnomocnik polityków PO. – Pana mecenasa Romana Giertycha znam już prawie 30 lat. Razem studiowaliśmy historię na Uniwersytecie Poznańskim, mam o jego kompetencjach jak najlepsze mniemanie. Miałem to przekonanie także wtedy, kiedy był ministrem edukacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W tej materii nic się nie zmieniło. Uważam, że byłby dobrym ministrem sprawiedliwości – argumentował senator Libicki.

Nieznajomość konstytucji szkodzi. Teorie Budki obalone przez SN

Od kilku dni przewodniczący PO i politycy tej partii chcieli wymusić na prezydencie Andrzeju Dudzie wybór swojego kandydata na I prezesa SN, mimo...

zobacz więcej

Kto spośród polityków PO powinien zastąpić ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę? – Mówiąc najkrócej to nikt, natomiast mówiąc żartobliwie to największe szanse ma pan senator Gawłowski, bo akurat wymiar sprawiedliwości, a także służbę więzienną poznał od podszewki – stwierdził eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki. Były sekretarz generalny PO spędził w areszcie kilka miesięcy w związku z zarzutami korupcyjnymi.

Czarnecki żartuje, że chętnych do objęcia resortu sprawiedliwości w PO może być więcej. – Pan Sławomir Neumann pokazał na taśmach, że ma świetne relacje z sądami i wie, jakie wyroki sądy będą ferować, więc można powiedzieć kandydat jak znalazł. Mam nadzieję, że ta moja ironia jest tutaj widoczna – stwierdził eurodeputowany.

Poseł Tomasz Trela z Lewicy zapewnia, że w przypadku największej partii opozycyjnej nic go już nie zdziwi. Także zaskakujące decyzje personalne. – Platforma Obywatelska robi różne rzeczy. Przypomnę z niedalekiej historii, że mieli kandydatkę na urząd prezydenta, która kandydowała i zawiesiła kampanię. Była kandydatką, a nie chciała iść na siebie głosować. Dzisiaj jest pomysł na wota nieufności. Każdy z kandydatów pewnie ma swoje przymioty. Ja mam taką zasadę w polityce, że nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu. Wygrywa się wybory, wtedy desygnuje się swoich przedstawicieli do rządu – mówił szef sztabu wyborczego Roberta Biedronia.

źródło:
Zobacz więcej