Czerwińska przypomniała o prerogatywach prezydenta RP, cytując... Safjana i Tuleję

Rzeczniczka PiS przypomina, że to nie politycy PO, a prezydent RP ma konstytucyjne prawo do wyboru I prezesa SN, spośród przedstawionych mu kandydatów. „Wystarczy sięgnąć na półkę z opracowaniami i komentarzami do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” - powiedziała Anita Czerwińska i zacytowała komentarze Piotra Tulei i Marka Safjana, w których piszą, że „kompetencja prezydenta państwa ma charakter prerogatywy i sprowadza się do konieczności powołania jednego spośród zgłoszonych kandydatów” a „w swoim wyborze nie jest on związany liczbą głosów uzyskanych poszczególnych kandydatów”.

Nieznajomość konstytucji szkodzi. Teorie Budki obalone przez SN

Od kilku dni przewodniczący PO i politycy tej partii chcieli wymusić na prezydencie Andrzeju Dudzie wybór swojego kandydata na I prezesa SN, mimo...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu, spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego. Wcześniej Borys Budka i politycy jego ugrupowania przekonywali, że jedynym kandydatem, którego powinien wybrać prezydent jest wybrany większością głosów sędzia Włodzimierz Wróbel. Lider PO ogłosił nawet, że jeśli Andrzej Duda nie wybierze tego sędziego, którego on wskazał, to złamie konstytucję.

Anita Czerwińska podkreśliła na poniedziałkowej konferencji, że jest to argument niezgodny z prawdą.

– Przedstawię dwa komentarze. Pierwszy został zredagowany przez Piotra Tuleję, jestem przekonana, że jest to autorytet dla posłów opozycji. W komentarzu tym jest napisane: „Kompetencja prezydenta państwa ma charakter prerogatywy i sprowadza się do konieczności powołania jednego spośród zgłoszonych kandydatów” – powiedziała.

Drugi odczytany przez nią komentarz został opracowany – jak stwierdziła – przez wiodące wydawnictwo prawnicze pod red. Marka Safjana. Czytamy w nim, że „prezydent w swoim wyborze nie jest związany liczbą głosów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów”.

źródło:
Zobacz więcej