SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

„Prawdę cenił szczególnie”. Córka Pileckiego spotkała się z prezydentem i premierem

Mama traktowała misję taty jako konieczną służbę ojczyźnie – wspomina Zofia Pilecka-Opłutowicz i przyznaje (fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP)
Mama traktowała misję taty jako konieczną służbę ojczyźnie – wspomina Zofia Pilecka-Opłutowicz i przyznaje (fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Zofią Pilecką-Opłutowicz, córką rotmistrza Witolda Pileckiego. Dziś mija 72. rocznica zamordowania rotmistrza przez władze komunistyczne w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Z jego córką premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek kwiaty pod ścianą straceń w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – Prawda była wartością, którą cenił szczególnie – wspomina rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz.

Hiszpanie o Pileckim: Ujawnił prawdę o Auschwitz i został zamordowany przez komunizm Stalina

Artykuł przedstawiający postać rotmistrza Witolda Pileckiego opublikowała w piątek wydawana w Madrycie gazeta „ABC". Napisano w nim, że człowiek,...

zobacz więcej

„Przed chwilą rozmawiałem z Panią Zofią Pilecką, córką Rotmistrza Witolda Pileckiego. Pamięć o tym Patriocie i jego bohaterstwie umacnia naszą tożsamość. Przyszłość budujemy na doświadczeniach. Dziś wiemy, że kłótnie, spory i podziały nie służą polskim sprawom. Patriotyzm łączy” – napisał Andrzej Duda. Do wpisu na Twitterze prezydent dołączył krótkie nagranie ze spotkania z panią Zofią.

72 lat temu w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, oficerze ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.

Miejsce jego pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 – Orderem Orła Białego. We wrześniu 2019 r. na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odsłonięto jego pomnik. Prawda była wartością, którą cenił szczególnie – tak rotmistrza Witolda Pileckiego wspomina jego córka Zofia Pilecka-Optułowicz. W 72.rocznicę jego egzekucji wideokonferencję poświęconą rotmistrzowi dla brukselskich dyplomatów i urzędników zorganizowały europosłanki Anna Fotyga i Rasa Jukneviciene.

W jej trakcie opublikowano wspomnienie nagrane specjalnie na tę okazję córki rotmistrza. Zofia Pilecka-Optułowicz mówiła o ojcu jako wzorze do naśladowania.

„Rotmistrz Pilecki stał się koszmarem Putina”

Były doradca Władimira Putina Andriej Iłłarionow napisał na blogu rozgłośni radiowej Echo Moskwy, że rotmistrz Witold Pilecki „stał się koszmarem...

zobacz więcej

– Ja sama staram się postępować tak, by przed wieczornym pacierzem zameldować w myślach ojcu, że tego dnia nie szczędziłam wysiłków, by pamiętać o nim, dawać innym przykład jego życia w prawdzie. Prawda jest wartością, którą cenił sobie szczególnie – podkreśliła.

Zofia Pilecka-Optułowicz mówiła też, że ojciec był wspaniałym opiekunem i wychowawcą, że przekazywał jak ważne jest, by mieć szacunek dla każdej istoty żywej. – Podkreślał, że wszystko co żyje, ma wielki sens istnienia. Uczył nas życia w zgodzie z naturą i z Bogiem. Wraz z wybuchem wojny widywaliśmy go bardzo rzadko, mama traktowała misję taty jako konieczną służbę ojczyźnie – wspomina córka rotmistrza.

Wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim złożli w poniedziałek kwiaty pod ścianą straceń w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – poinformowało na Twitterze Prawo i Sprawiedliwość.

źródło:
Zobacz więcej