Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

To koniec sojuszu z PSL? Kukiz stawia warunki

Kukiz opuści PSL (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Jeżeli PSL na jesieni nie wpisze do swojego statutu zmiany ordynacji wyborczej, nie wpisze demokracji bezpośredniej, to wystąpię z Koalicji Polskiej – zapowiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Referendum o małżeństwach homoseksualnych. Kosiniak-Kamysz mówi, co by zrobił

Jeżeli miałbym zorganizować jakieś referendum, to raczej dot. związków partnerskich niż małżeństw homoseksualnych – powiedział w RMF FM lider PSL i...

zobacz więcej

Kukiz pytany w RMF FM, z kim mógłby stworzyć klub, odpowiedział: „z każdym, kto uzna postulaty z 2015 r. – zmianę ordynacji wyborczej, obligatoryjne dla władz referenda, ustawę antykorupcyjną, ustawę antysitwową”.

Jak mówił, „wszystko jest kwestią umowy”. – Jeżeli tych postulatów Polskie Stronnictwo Ludowe nie spełni, jeżeli do swojego statutu na jesień nie wpisze zmiany ordynacji wyborczej jako planu ich partii, PSL-u, nie Koalicji Polskiej, do statutu nie wpisze demokracji bezpośredniej, to po prostu wystąpię z tej Koalicji Polskiej – zapowiedział lider Kukiz'15.

Zaznaczył, że „to jest oczywiste”. – Będę szukał takiego partnera, który będzie mi to w stanie zagwarantować, a przynajmniej wpisać do programu, do statutu swojej partii – dodał.

Dopytywany, do kiedy PSL ma spełnić ten warunek, powiedział, że jesienią ma się odbyć zjazd walny Stronnictwa, który „jest władny takie zmiany w statucie wprowadzić”. – Jeżeli takich zmian w statucie PSL nie wprowadzi, to wówczas wyjdę Koalicji Polskiej. Oni doskonale o tym wiedzą – podkreślił Kukiz.

Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi PSL i Kukiz'15 zawarły porozumienie w ramach Koalicji Polskiej. Kandydaci Kukiz'15 wystartowali do Sejmu z list komitetu PSL Koalicja Polska. Porozumienie – jak wówczas informowano – składało się z trzech pakietów: obywatelskiego, gospodarczego i antykorupcyjnego. W Sejmie posłowie obu ugrupowań współtworzą klub. Paweł Kukiz został szefem Rady Koalicji Polskiej.

źródło:
Zobacz więcej