RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejny fake news SokuzBuraka. Poseł PO „rzucił słuchawką”

SokzBuraka znów publikuje fake newsy. Michał Szczerba (z lewej) unika komentarza (fot. PAP/Radek Pietruszka)
SokzBuraka znów publikuje fake newsy. Michał Szczerba (z lewej) unika komentarza (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Hejterski profil rozpowszechnia informację, że Kancelaria Prezydenta kupiła pierwszej damie apaszkę za 18 tys. zł. Post o takiej treści polubili m.in. Paweł Rabiej, Janina Ochojska i Michał Szczerba. – Sprawdza się opinia, że istotnym elementem kampanii Rafała Trzaskowskiego będzie to, co wyprodukuje SokzBuraka – stwierdza w rozmowie z portalem tvp.info Jan Mosiński (PiS). Gdy zapytaliśmy o sprawę jednego z polityków PO, zareagował bardzo gwałtownie.

Była działaczka PO ujawnia. Trzaskowski uruchomi ludzi SokuZBuraka

Na początku roku Aleksandra Wasilewska musiała odejść z PO, bo krytykowała kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Pytamy ją, czy start Rafała...

zobacz więcej

SokzBuraka założył Mariusz Kozak-Zagozda, zatrudniony obecnie w warszawskim ratuszu. W ten weekend hejterski profil opublikował zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy i napisał: „Gdyby nie raport z budżetu kancelarii prezydenta, nigdy byśmy nie wiedzieli, że apaszka może kosztować 18 tys. zł.” Fake newsa rozpowszechniano także z innych profili internetowych.

Ponieważ jedną z takich informacji polubił w sieci Michał Szczerba z PO, zadzwoniliśmy zapytać, czy wiedział, że jest to nieprawda. Polityk oddzwonił kilka minut później. Gdy poznał treść pytania, stwierdził, że „nie będzie tego komentował, bo nie ma czasu” i natychmiast się rozłączył.

– Prawda jest taka, że za tę kwotę kupiono tych apaszek wiele. Stanowiły upominki, przekazywano je na akcje charytatywne, by pozyskać pieniądze np. na wsparcie chorych – mówi nam z kolei poseł PiS Jan Mosiński.

Polityk ocenia, że gdy Rafał Trzaskowski zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską, wiele osób sugerowało, że SokzBuraka odegra w tej kampanii dużą rolę. Podobne zdanie wyrażała niedawno w rozmowie z portalem tvp.info była działaczka Platformy Obywatelskiej, która mówiła: „Szefem kampanii pewnie zostanie Czarek Tomczyk. Pojawi się też kilka kobiet, które dotychczas z nim współpracowały. A skoro Czarek, to oczywiście będzie Mariusz Zagozda (założyciel SokuzBuraka - przyp. red.)”.

Nagranie Nitrasa obiegło sieć. Rzecznik PO tłumaczy

Media społecznościowe obiegło nagranie, jak poseł Sławomir Nitras każe przynieść działaczowi partii 30 kart. – Członkowie PO na eksponowanych...

zobacz więcej

– Rozpowszechnianie doniesień o apaszce za 18 tys. zł potwierdza, że ludzie, którzy mają kłopoty ze swoim IQ, mogą łykać tego typu informacje. Każdy zdroworozsądkowy człowiek niezależnie od tego, czy wspiera PiS, czy Lewicę, nie uwierzyłby w taką bzdurę – mówi nam Jan Mosiński. – Wielu polityków, również pani Janina Ochojska, którą los dotknął, też lajkuje tego typu podłe fake newsy. Szczerze ubolewam z tego powodu – dodaje.

Polityk partii rządzącej nie chce komentować postawy polityków opozycji. – Oni upadli tak nisko, że czego SokzBuraka by nie wykreował, to będą to lajkować i rozpowszechniać – stwierdza.

W jego opinii „SokzBuraka, Mariusz Kozak-Zagozda i grupa prześmiewców karmią opinię publiczną tego typu rewelacjami”.

– Polecam im, aby przeczytali sobie „Historię filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera, a zwłaszcza część mówiącą o tym, jak górale postrzegają prawdę. To, co publikuje SokzBuraka, mieści się zazwyczaj w trzeciej z prawd, o których pisze duchowny – zapewnia Mosiński.

Hejterska strona atakuje działalność charytatywną pierwszej damy

Hejterski profil SokzBuraka opublikował fałszywą informację uderzająca w działalność charytatywną Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy. Założyciel...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że w wykazie wydatków Kancelarii Prezydenta, na który powołuje się hejterski profil, widnieje słowo „apaszki” (w liczbie mnogiej). Chodzi o apaszki, które m.in. były wystawiane na licytacje przez żonę prezydenta, a pieniądze uzyskane w ten sposób zostały przekazane na cele dobroczynne.

Pieniądze ze zlicytowanej apaszki Agaty Kornhauser-Dudy oraz pióra przekazanego przez prezydenta zasiliły w 2018 r. dochód z 6. balu charytatywnego „Serca dla dzieci”. Został on przeznaczony na pomoc podopiecznym Fundacji „Oswoić los”. Fundacja zajmuje się 130 rodzinami z osobami z niepełnosprawnością z całej Polski, m.in. z Lubelszczyzny.

Facebookowa strona SokzBuraka, która istnieje w sieci od pięciu lat, a którą „lubi” ponad 900 tys. osób, jest przestrzenią, gdzie powstały już setki hejterskich i fejkowych wpisów. Większość z nich dotyczy polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jej treści uderzają też w Kościół katolicki i dziennikarzy TVP. Strona wielokrotnie promowała polityków PO, a obecnie angażuje się w rozpowszechnianie materiałów związanych z kandydaturą Rafała Trzaskowskiego.

źródło:
Zobacz więcej