Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

PKB Niemiec spadł o 2,2 proc. Są wstępne dane za pierwszy kwartał

Jest to najsilniejsze spowolnienie niemieckiej gospodarki od I kwartału 2009 roku (fot. Shutterstock/Savvapanf Photo)

Pandemia ciężko dotknęła gospodarkę Niemiec, których PKB zmniejszył się w I kwartale tego roku w porównaniu z IV kwartałem zeszłego roku o 2,2 proc. przy uwzględnieniu wzrostu cen oraz poprawek: sezonowej i kalendarzowej – poinformował Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

Premier: 1,5 mld dziennie na wsparcie gospodarki. To ratunek dla 2 mln miejsc pracy

W ramach tarczy finansowej, która ma bronić polskie miejsca pracy, w bardzo sprawnie i szybko przygotowanym procesie przeznaczamy dla polskich...

zobacz więcej

Potwierdził w ten sposób wstępne dane, opublikowane w jego komunikacie z 15 maja.

Jest to najsilniejsze spowolnienie niemieckiej gospodarki od I kwartału 2009 r., kiedy to w efekcie globalnego kryzysu finansowego PKB spadł o 4,7 proc.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku odnotowano spadek PKB o 0,1 proc. Utrzymywanie się przez pół roku ujemnego wzrostu gospodarczego określane jest przez ekonomistów jako techniczna recesja.

Jak zaznaczył mający swą siedzibę w Wiesbaden Destatis, prywatne wydatki na konsumpcję zmniejszyły się w I kwartale o 3,2 proc., a wydatki przedsiębiorstw na inwestycje – głównie na maszyny, wyposażenie i pojazdy – o 6,9 proc. Sytuację złagodziły: wzrost państwowych wydatków konsumpcyjnych o 0,2 proc. oraz wzrost inwestycji w budownictwie o 4,1 proc. Wszystkie te wskaźniki uwzględniają wzrost cen oraz korekty sezonową i kalendarzową.

źródło:

Zobacz więcej