Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Wójcik o zatrzymaniu Tanajny: Nikt nie będzie szarpał policjantów

Paweł Tanajno szarpał policjantów (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Zatrzymanie Pawła Tanajny było prawidłowe; nikt nie będzie szarpał policjantów – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że reakcja funkcjonariuszy w tym przypadku nie była przesadzona.

Paweł Tanajno szarpał policjanta. „Tylko żartowałem” [WIDEO]

Inicjator tzw. strajku przedsiębiorców i kandydat na prezydenta Paweł Tanajno został zatrzymany w sobotę za naruszenie nietykalności cielesnej...

zobacz więcej

Podczas tzw. strajku przedsiębiorców w sobotę policjanci zatrzymali kandydata na prezydenta i jednego z inicjatorów tej demonstracji Pawła Tanajnę. Według policji zatrzymanie go miało związek z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. Miało do tego dojść w dwóch różnych miejscach i polegało m.in. na szarpaniu i popychaniu policjantów.

Na decyzję o zatrzymaniu złożono zażalenie. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał jednak, że zatrzymanie było legalne, zasadne i prawidłowe.

Wiceszef MS był pytany w Radiu Zet, czy reakcja wobec Tanajny nie była przesadzona. Wiceminister przyznał, że oglądał film z zatrzymania przedsiębiorcy i ocenił, że reakcja funkcjonariuszy była prawidłowa.

– Nikt nie będzie szarpał policjanta. Tak powinno być niezależnie od tego, jaka władza funkcjonuje w państwie – podkreślił.

Warszawa: Tanajno zatrzymany za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta

Na placu przed Pałacem Kultury i Nauki zgromadzili się ludzie z w ramach tzw. strajku przedsiębiorców. Policja zabezpiecza teren. Przez głośniki...

zobacz więcej

Według Wójcika wobec każdego, kto narusza nietykalność funkcjonariusza publicznego konsekwencje powinny być daleko idące.

Wiceminister zwrócił też uwagę, że sąd rozpatrując zażalenie pełnomocnika Tanajny nie dopatrzył się nieprawidłowości.

Sobotni tzw. protest przedsiębiorców rozpoczął się po południu na placu Defilad w Warszawie; jego uczestnicy gromadzili się z biało-czerwonymi flagami i transparentami z logo strajku. W pewnym momencie uczestniczący w proteście udali się pieszo chodnikami w kierunku Pałacu Prezydenckiego, a dalej – pod Sejm.

W związku z ignorowaniem przez demonstrantów komunikatów policji z informacją, że w związku ze stanem epidemii grupowanie się jest zabronione, funkcjonariusze m.in. legitymowali i zatrzymywali uczestników protestu. Zatrzymano łącznie siedem osób, w tym inicjatora protestu Pawła Tanajnę. Policja nałożyła siedem mandatów, skierowała 80 wniosków do sądu o ukaranie oraz 180 wniosków do inspekcji sanitarnej.

źródło:

Zobacz więcej