Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Szumowski: Nie ma ani jednego faktu, że nastąpiło naruszenie prawa

W czasie rządów PiS mój brat miał znacznie gorszą skuteczność ws. grantów i dofinansowania – podkreśla minister zdrowia (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Kilkanaście lat mojej pracy pokazuje dokładnie, że prawie zawsze występuje jakiś konflikt interesów – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. W TOK FM był pytany o zarzuty niektórych mediów wobec niego i jego rodziny. Jak podkreślił Szumowski, odkąd rządzi PiS, jego brat dostaje znacznie mniej grantów i innego dofinansowania. – W nauce każdy konflikt interesów jest jawny, a jeśli ktoś nie ma konfliktu interesów, to jest podejrzane – ocenił minister.

Marcin Szumowski: To są te korzyści z bycia starszym bratem ministra

Nie zarobiłem złotówki na pośrednictwie, na ułatwianiu kontaktów, a robię to rutynowo w biznesie. Jeśli sam nie jestem zainteresowany, to...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Gazeta Wyborcza” pisła w zeszłym tygodniu, że zanim Łukasz Szumowski wszedł do rządu, był udziałowcem dwóch z kilku spółek branży life science, których założycielem był jego starszy brat – Marcin Szumowski. Chodzi o firmy Vestera i Szumowski Investments. Dziennik „Fakt” pisał, że w latach 2017-20 spółka Marcina Szumowskiego otrzymała z publicznych środków co najmniej 74 mln zł dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które podlega Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sam Marcin Szumowski w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wyjaśniał już, że wcześniej jego firma otrzymała 108 mln, „z czego za poprzedniej władzy 84 mln”.

Łukasz Szumowski w listopadzie 2016 r. został podsekretarzem stanu w resorcie Jarosława Gowina, nadzorującym NCBiR (pracował tam do 2018 r., potem został ministrem zdrowia).

Jak zapewnił, warunkiem jego wejścia do rządu było to, że nie będzie zajmował się przyznawaniem grantów i dofinansowań działalności naukowo-badawczych.

– Wyraźnie powiedziałem premierowi (Jarosławowi) Gowinowi, że nie dotykam żadnych spraw związanych z NCBiR (Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – red.) – podkreślił minister. Jak dodał, w czasie rządów PiS jego brat miał znacznie gorszą skuteczność ws. grantów i dofinansowania.

Minister skomentował też fakt udziału jego brata w komisjach przyznających granty NCBiR, co miałoby świadczyć o konflikcie interesów.

Nowe fakty z życia Szumowskiego. „Taka opinia krąży wśród lekarzy”

Były minister zdrowia w rządzie PO-PSL prof. Marian Zembala powiedział, że gdy poznał Łukasza Szumowskiego, ten ratował wielu chorych i za darmo...

zobacz więcej

Szumowski wyjaśnił, że jego brat pisemnie pytał dyrekcję NCBiR, „czy nie popełnia jakiegoś deliktu i czy ma zasiadać w komisjach, bo jego firma również składa wnioski”.

– Dostał na piśmie odpowiedź, że nie. Trudno, żeby ktoś wiedział lepiej niż dyrekcja instytucji – stwierdził Szumowski o dodał, że takie same zasady obowiązywały wszystkich ubiegających się o granty. Było to za czasów rządu PO-PSL.

Z tego powodu – kontynuował – rząd PiS zmienił te przepisy. Jednak konflikty interesów zdaniem ministra zdrowia zawsze występowały.

– Wiele lat funkcjonowałem w nauce, tam każdy konflikt interesów jest jawny, a jeśli ktoś nie ma konfliktu interesów, to jest podejrzane – podsumował Szumowski.

Wcześniej w Polsat News minister zdrowia ocenił, że medialne doniesienia związane z jego rodziną to „gra polityczna”. – Ani ja, ani mój brat, ani moja żona nie mamy sobie nic do zarzucenia. Nie ma ani jednego faktu, który by wskazywał na naruszenie prawa – podkreślił minister zdrowia. Jego zdaniem „to ewidentnie gra polityczna, stałem się takim trochę celem, w który należy uderzyć”.

źródło:
Zobacz więcej