Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

87 proc. nierozpatrzonych wniosków o pieniądze z tarczy. Trzaskowski: Radzę sobie, jak mogę

Od kilku miesięcy przedsiębiorcy w Warszawie czekają na pieniądze (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Od kilku miesięcy przedsiębiorcy w Warszawie czekają na pieniądze, jakie przysługują im w ramach wprowadzonej przez rząd i podpisanej 7 marca przez prezydenta Andrzeja Dudy tarczy antykryzysowej. Rafał Trzaskowski przyznaje, że wciąż 87 proc. wniosków oczekuje na rozpatrzenie, ale, jak twierdzi, Warszawa pod jego rządami „radzi sobie tak dobrze, jak to możliwe”, a winny jest rząd.

Gorszący incydent w Szczecinie. Trzaskowski krzyczał na mieszkańca [WIDEO]

Mam dwójkę dzieci. Czy wprowadzi pan ustawę o LGBT do szkół? – pytał nowego kandydata PO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego jeden z mieszkańców...

zobacz więcej

Na początku marca rząd w ekspresowym tempie przyjął rozwiązania mające chronić polskich przedsiębiorców przed skutkami zamrożenia gospodarki, związanego z ogłoszeniem stanu epidemii. Do dziś tempo realizacji prostych wniosków o pożyczkę do 5 tys. zł w Warszawie jest zatrważające.

Prezydent stolicy, który w ostatnim czasie jeździ po Polsce, prowadząc nieoficjalną kampanię wyborczą, nie widzi problemu, a za poziom realizacji powierzonych mu zadań, na których obsługę otrzymał pieniądze z budżetu państwa, obwinia polski rząd.

Pytany przez „Rzeczpospolitą”, dlaczego jego urzędnicy rozpatrzyli tylko 10 proc. wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców, stwierdził, że Warszawa i tak rozpatrzyła największą liczbę wniosków w Polsce”.

„Wypłaciliśmy już blisko 70 mln zł ze 100 mln, które przydzielił nam rząd w ramach tarczy antykryzysowej. Do tej pory wpłynęło 117,5 tys. wniosków, rozpatrzyliśmy 15 tys. z nich. Jak widać z powyższych danych, mimo wielu naszych próśb o zmiany przepisów w kwestii delegowania pracowników do wsparcia Urzędów Pracy, w tak trudnych warunkach Warszawa radzi sobie tak dobrze, jak to możliwe” – powiedział Rafał Trzaskowski.

„Sam fakt jednak, że rząd zrzuca całą odpowiedzialność za organizację pomocy na przeciążone samorządy, a potem nas atakuje, jest skandaliczny. Rząd niepotrzebnie skomplikował całą procedurę. To ogromny błąd. Pieniądze ludziom trzeba wypłacać już” – dodał.

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców. Jak złożyć wniosek?

Wniosek o mikropożyczkę dla przedsiębiorców jest dostępny na stronie praca.gov.pl w zakładce „Tarcza Antykryzysowa”.

1. W dalszej kolejności należy wybrać zaznaczony na żółto wniosek PSZ-PKDG.

2. Po wybraniu punktu 1 trzeba pobrać „Załącznik do wniosku” (po wypełnieniu zapisujemy go w postaci pliku PDF).

3. Po przejściu do punktu 2 wybieramy „Pobierz umowę” (nie należy jej wypełniać ani drukować).

4. Następnie dochodzimy do pola „Adresat wniosku” (wybieramy PUP zgodny z naszą lokalizacją).

5. Naciskamy "Przejdź do edycji wniosku" i podajemy nasze dane osobowe.

6. Po dojściu do punktu 5 należy podać kwotę mikropożyczki, o którą wnioskujemy (można podać dowolną wartość poniżej 5 tys. zł). Podajemy też numer rachunku bankowego i stan zatrudnienia w dniu 29 lutego 2020 r. W miejscu, w którym podaje się liczbę zatrudnionych pracowników, zapisujemy „0”.

7. Na koniec klikamy w „Załączniki” i dodajemy wypełniony plik z punktu 4 oraz pustą umowę z punktu 5 (jeśli chcemy dodać kolejny załącznik, to wybieramy „Typ załącznika: Inny załącznik” i naciskamy „Dodaj załącznik”). Po sprawdzeniu, czy wszystkie dane są wypełnione poprawnie, naciskamy „Dalej” i podpisujemy wniosek profilem zaufanym ePUAP (jeśli nie mamy konta na praca.gov.pl, to trzeba je założyć).

Instrukcja wideo:

źródło:
Zobacz więcej