RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziś 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

Dziś przypada 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej oraz więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz. 25 maja 1948 r. o godzinie 21.30, w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, rotmistrz Witold Pilecki został stracony strzałem w tył głowy. O godz. 21 TVP Info pokaże reportaż o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, zatytułowany „Ostatni rok”.

77 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu Auschwitz

Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł rotmistrz Witold Pilecki. Wraz z nim zbiegli więźniowie Tadeusz Redzej i...

zobacz więcej

Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, podkreślił, że rotmistrz Pilecki przez całe życie służył Polsce.

– Był szalenie autentyczny. Wspaniały patriota, kiedy trzeba było stanąć do walki o niepodległość Ojczyzny. W latach 1918-21 służył w Wojsku Polskim, walcząc z bolszewikami. Jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna. W sierpniu 1920 r. wstąpił do 211 pułku ułanów i w jego szeregach walczył w Bitwie Warszawskiej, bitwie w Puszczy Rudnickiej i jako ochotnik w buncie generała Żeligowskiego. Jego walka została zakończona na Rakowieckiej w 1948 r. – powiedział Pawłowicz.

W ramach obchodów między godz. 10. a 16. będzie możliwość zwiedzania więziennej celi rotmistrza Witolda Pileckiego w X Pawilonie dawnego więzienia przy ulicy Rakowieckiej. Udział tylko po wcześniejszym zgłoszeniu w sekretariacie Muzeum i ustaleniu godziny zwiedzania. Od 16.30 do 19.30 nastąpi składanie wieńców pod ścianą śmierci przez trzyosobowe delegacje.

O godz. 20. rozpocznie się msza święta w intencji rotmistrza Witolda Pileckiego i jego podkomendnych. Ze względu na stan epidemii, uroczystość będzie mieć charakter zamknięty. O 21.30 nastąpi odsłonięcie na ścianie straceń pamiątkowej tablicy poświęconej rotmistrzowi.

– Według naszych badań, najbardziej prawdopodobnym miejscem śmierci rotmistrza jest ściana straceń za kotłownią. Miejsce, gdzie odnaleźliśmy ponad 120 śladów po kulach. Jest to miejsce, gdzie odbywały się egzekucje, gdzie strzelano do ludzi, wskazane przez współwięźniów, którzy też siedzieli w celi śmierci i widzieli, jak wyprowadzano na egzekucję, widzieli w które miejsce prowadzono osoby, które zostały zamordowane. Tam właśnie w godzinę śmierci, czyli o 21.30, będzie powieszona tablica upamiętniająca pana rotmistrza – powiedział dyrektor Muzeum.

Więcej informacji o obchodach 72. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

źródło:
Zobacz więcej