RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Od dziś można otwierać placówki dziennego pobytu dla niepełnosprawnych i seniorów

Otwarte będą między innymi warsztaty terapii zajęciowej (fot. pixabay/trumprchgo)
Otwarte będą między innymi warsztaty terapii zajęciowej (fot. pixabay/trumprchgo)

Od 25 maja można otwierać placówki dziennego pobytu – poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej i pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak wyjaśnił, chodzi o placówki wsparcia dziennego dla osób niepełnosprawnych i dla seniorów – domy i kluby seniora, dzienne domy pomocy czy warsztaty terapii zajęciowej.

„Ten wirus by ich zdziesiątkował”. Dominikanki opiekują się niepełnosprawnymi chłopcami

Siostry dominikanki opiekują się 56 niepełnosprawnymi chłopcami w Domu Opieki Społecznej w Broniszewicach w woj. wielkopolskim. Po wybuchu epidemii...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Wiemy, że dla osób z niepełnosprawnością czas spędzany w domach jest bardzo trudny i czekają na powrót do miejsc swojej aktywności – zaznaczył Paweł Wdówik.

Minister dodał, że jest to możliwość a nie obowiązek. Ostateczna decyzja zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej i będzie podejmowana przez wojewodów. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym i pracownikom.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia przygotował rekomendacje postępowania w placówkach. Dotyczą one przede wszystkim bezpiecznej organizacji pracy.

Ważne jest, by promować zasady higieny i zapewniać dostęp do środków czystości, płynów dezynfekujących, rękawiczek ochronnych, maseczek i przyłbic – zaznaczono w rekomendacjach.

Rekomendacje zostały przekazane wojewodom oraz samorządom i prowadzącym placówki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej