Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Hejterska strona atakuje działalność charytatywną pierwszej damy

(fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Hejterski profil SokzBuraka opublikował fałszywą informację uderzająca w działalność charytatywną Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy. Założyciel profilu Mariusz Kozak-Zagozda jest zatrudniony w warszawskim ratuszu.

„Wyślijmy serduszka dla Rafała”. Ruszyła promocja Trzaskowskiego na hejterskiej stronie

„Jeszcze będzie przepięknie. Jeszcze będzie normalnie. Trzaskowski, mój prezydent”, „Wyślijmy serduszka dla Rafała Trzaskowskiego. Dla wspaniałego...

zobacz więcej

SokzBuraka opublikował fałszywą informację, posługując się dokumentem wydatków w kancelarii prezydenta RP. „Gdyby nie raport z budżetu kancelarii prezydenta nigdy byśmy nie wiedzieli, że apaszka może kosztować 18 tys. pln” – czytamy na grafice, którą zamieścił profil.

Wynika z tego, że jedna apaszka kosztowała 18 tys. zł. Na grafice widnieje para prezydencka, co być może miało sugerować, że chodzi o część garderoby Agaty Kornhauser-Dudy. W wykazie wydatków Kancelarii Prezydenta, o którym mowa, widnieje jednak słowo „apaszki” (w liczbie mnogiej). Chodzi o apaszki, które m.in. były wystawiane na licytację przez Pierwszą Damę, a pieniądze uzyskane w ten sposób zostały przekazane na cele dobroczynne. Pieniądze ze zlicytowanej apaszki Pierwszej Damy oraz pióra przekazanego przez prezydenta Andrzeja Dudę zasiliły w 2018 r. dochód z 6. balu charytatywnego „Serca dla dzieci”. Został on przeznaczony na pomoc podopiecznym Fundacji „Oswoić los”. Fundacja zajmuje się 130 rodzinami z osobami z niepełnosprawnością z całej Polski, m.in. z Lubelszczyzny.

Jeden z internautów tak skomentował tę sprawę: „Perfidne kłamstwo w wykonaniu Soku z Buraka. Apaszki zakupione przez prezydenta to nic innego jak prezenty dla kobiet, bardzo często przeznaczane są również na cele charytatywne. (…) P. S. Rozumiem, że Rafał Trzaskowski potępi takie kłamstwa swoich ludzi” – napisał.

Facebookowa strona SokzBuraka, która istnieje w sieci od pięciu lat, a którą „lubi” ponad 900 tys. osób, jest przestrzenią, gdzie powstały już setki hejterskich i fejkowych wpisów. Większość z nich dotyczy polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jej treści uderzają też w Kościół katolicki i dziennikarzy TVP. Strona wielokrotnie promowała polityków PO.

W lutym tygodnik „Sieci” pisał, że Mariusz Kozak-Zagozda, twórca profilu został pracownikiem komitetu wyborczego kandydatki na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako „osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług”. Z kolei jednym z administratorów strony jest Maciej Mycielski, działacz Fundacji Otwarty Dialog i KOD, były korespondent „Gazety Wyborczej” oraz szef belgijskiego sztabu byłej kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

źródło:
Zobacz więcej