Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

500 Plus, Inicjatywa Trójmorza, Baltic Pipe. Pięć lat prezydenta

Michał Dworczyk przedstawił „bilans prezydenta Dudy skrócony do jednego tweeta” (dot. arch. PAP/Paweł Supernak)

Program 500+, obniżenie wieku emerytalnego, umocnienie wschodniej flanki NATO, zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych, Inicjatywa Trójmorza, rozpoczęcie budowy Baltic Pipe – tak zdaniem szefa KPRM Michała Dworczyka wygląda bilans 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy.

Premier: Dziękuję prezydentowi Dudzie za bardzo dobrą współpracę z rządem

Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za bardzo dobrą współpracę przy wielu programach - podkreślił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki....

zobacz więcej

W swoim wpisie Dworczyk przedstawił „skrócony do jednego tweeta bilans prezydenta Dudy”. Znalazły się w nim:

- Program 500 Plus

Zamiar jego stworzenia został ogłoszony przez PiS, a po zwycięstwie partii w wyborach do parlamentu w 2015 r. opracował go i wdrożył rząd Beaty Szydło. Ustawę podpisał prezydent Duda. W 2019 r. podpisał też zaproponowane przez rząd Mateusza Morawieckiego rozszerzenie świadczenia na pierwsze dziecko. – Od początku działania programu do rodzin trafiło już 108 mld zł – informowała niedawno minister pracy Marlena Maląg. Przed miesiącem prezydent Duda deklarował też, że „ jeśli będzie piastował urząd prezydenta przez kolejną kadencję, z całą pewnością nie dojdzie do likwidacji 500 Plus”.

- Obniżenie wieku emerytalnego

Jeszcze w czasach rządu PO-PSL prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy obniżający wiek emerytalny kobietom do 60 roku życia a mężczyznom do 65. Stało się to możliwe po zmianie rządu. – (…) Jeżeli chodzi o sprawy społeczne, w ciągu ostatnich pięciu lat – pamiętam tamtą kampanię z 2015 r., ludzie błagali o to, żeby obniżyć podwyższony przez PO i PSL wiek emerytalny. Ludzie błagali o to, żeby rodziny, zwłaszcza wielodzietne, mogły żyć w lepszych warunkach. Zrealizowałem te zobowiązania. Złożyłem projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny – przypomniał Andrzej Duda w trakcie ostatniej debaty prezydenckiej.

- Umocnienie wschodniej flanki sojuszu północnoatlantyckiego

– Chcemy być prawdziwą wschodnią flanką Sojuszu – mówił prezydent Duda w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „Financial Times”. Był pierwszy wywiad Dudy dla zagranicznej prasy. W listopadzie Duda był jednym z inicjatorów tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki – inicjatywy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO, które zobowiązały się połączyć wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie. W trakcie szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. zadecydowano o powołaniu czterech batalionowych grup bojowych stacjonujących (na zasadzie stałej rotacji) w państwach bałtyckich i w Polsce.

„Prezydent Andrzej Duda to prezydent ludzi, nie elit"

– Prezydent Andrzej Duda to prezydent ludzi, nie elit; autentycznie zaangażowany w sprawy polskich rodzin i obronę polskiej racji stanu na świecie...

zobacz więcej

- Zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych

Waszyngton zniósł obowiązek wizowy dla Polaków w listopadzie 2019 r. Jak stwierdził sam Andrzej Duda, to on uświadomił prezydentowi USA Trumpowi, że Polacy potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych. W efekcie – podkreślił – w „niecały rok te wizy zostały zniesione”. Zdaniem prezydenta to miało znaczenie symboliczne i „dawno powinno się stać”. – Nasi żołnierze krwawili w Iraku razem z żołnierzami amerykańskimi, a Polacy cały czas potrzebowali wiz. Uważam, że to było skandaliczne. Cieszę się, że to się zmieniło i ogromnie jestem dumny, że się zmieniło w czasie mojej prezydentury – powiedział Andrzej Duda.

- Inicjatywa Trójmorza

Andrzej Duda, wraz z chorwacką prezydent Kolindą Grabar-Kitarović, zapoczątkował skupiającą 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej Inicjatywę Trójmorza, do czego oficjalnie doszło na szczycie w Dubrowniku w sierpniu 2016 r. Kolejne spotkanie Inicjatywy odbyło się w Warszawie w lipcu 2017 roku. W szczycie brał udział również prezydent USA Donald Trump. Na szczycie zapowiedziano powstanie Funduszu Trójmorza. Celem tej idei jest głównie współpraca na płaszczyznach: energetycznej, logistyczno-transportowej i informatyczno-telekomunikacyjnej w Europie Środkowej.

- Rozpoczęcie budowy Baltic Pipe

Budowa gazociągu Baltic Pipe rozpoczęła się przed kilkoma tygodniami, a jego uruchomienie planowane jest na 1 października 2022 r. Gazociąg ma uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Zdaniem ekspertów jego budowa jest niezbędnym elementem dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. – Ta inwestycja to milowy krok ku pełnej dywersyfikacji, uniezależnieniu się od dostaw gazu z Rosji – zaznaczał Andrzej Duda.

źródło:
Zobacz więcej