Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Kometa i ciała niebieskie na polskim niebie. Kiedy je widać?

Kometa i ciała niebieskie są wyraźniejsze nocą (fot. Free-Photos/pixabay)

Koniec maja to dobry czas na obserwacje nocnego nieba. Nad Polską aktualnie możemy zobaczyć kometę SWAN, nocą dobrze widoczne są także największe planety Układu Słonecznego oraz centrum Drogi Mlecznej.

Majowe burze z gradem przed nami. IMGW ostrzega

IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, lubuskiego,...

zobacz więcej

Niestety kometa SWAN na polskim niebie nie jest aż tak dobrze widoczna jak do tej pory na półkuli południowej. Zobaczymy ją jednak na wschodzie tuż przed świtem, do obserwacji musimy jednak użyć co najmniej lornetki.

– Kilka tygodni temu było widać bardzo jasny warkocz, ale gdy pojawiła się na naszym niebie jej jasność znacznie osłabła. Komety bywają nieprzewidywalne – powiedział Mateusz Borkowicz.

Późna wiosna to także czas, gdy bardzo dobrze widoczne jest centrum naszej galaktyki. – By doświadczyć tego wyjątkowego widoku należy jednak udać się w ciemne miejsce, poza miasto. Dostrzeżemy tam mnóstwo gwiazd, które wręcz zlewają się w całość i tworzą Drogę Mleczną – powiedział astronom.

Nocą dobrze widoczne są także giganty Układu Słonecznego Jowisz i Saturn.

– Planety będą widoczne nad południowym horyzontem. Jowisz będzie tym jaśniejszym punktem. Planety można rozpoznać po tym, że nie migoczą jak gwiazdy – powiedział Mateusz Borkowicz.

Na wschód od Jowisza i Saturna w nocy dobrze widoczny jest również Mars. Czerwoną planetę można poznać właśnie po czerwono-pomarańczowej poświacie.

źródło:
Zobacz więcej