RAPORT

Pogarda

Aplikacje zadbają o naszą psychikę podczas pandemii

Apki dostępne są dla systemów Android oraz iOS (fot. Pixabay/sweetlouise)
Apki dostępne są dla systemów Android oraz iOS (fot. Pixabay/sweetlouise)

Zestaw aplikacji na smartfona, które pomagają pozbyć się lęku, depresji i innych dolegliwości będących skutkiem pandemii koronawirusa stworzyli specjaliści z Northwestern University. Apki dostępne są dla systemów Android oraz iOS, a ich twórcy oferują też szereg porad na ten trudny czas.

Koronawirusa przesiedzieć w domu. Psycholog o tym, jak radzić sobie z wahaniami nastroju

W całym kraju obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, nieobejmujący jedynie tak niezbędnych sytuacji, jak droga do pracy czy wyjście na zakupy lub do...

zobacz więcej

Jeśli ktoś czuje lęk przed koronawirusem, martwi się, jest przygnębiony lub samotny, pomóc może mu IntelliCare Hub - zestaw aplikacji, które - jak przekonują naukowcy - znacząco pomagają obniżyć poziom lęku i poprawić nastrój. „Apki te oferują zdalną terapię, pozwalającą uniknąć depresji i lęków w czasie społecznej izolacji. Są tak opracowane, aby korzystanie z nich można było łatwo wkomponować w codzienne życie i aby mogły pomóc milionom ludzi, którzy szukają wsparcia, ale nie mogą dostać się do gabinetu terapeuty” - twierdzi prof. David Mohr, współautor publikacji, która ukazała się na łamach pisma „JAMA Psychiatry”.

Naukowcy przypominają, że przed pandemią aż 20 proc. Amerykanów każdego roku cierpiało z powodu silnych lęków lub depresji. Według nowych badań teraz odsetek ten może być nawet trzy razy wyższy. Jednocześnie przed pandemią tylko 20 proc. osób z problemami psychicznymi korzystało z właściwej pomocy. Ilu z nich korzysta z takiego wsparcia teraz? „Liczba Amerykanów otrzymujących pomoc jest z pewnością niższa niż wcześniej” - ostrzega prof. Mohr.

Ta choroba odbiera siłę do życia. „Waży tak dużo, że nie sposób z nią dalej biec”

Zachorować może każdy, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Problem dotyczy również dzieci i młodzieży. Z depresją – według danych WHO –...

zobacz więcej

Aplikacje pomagają użytkownikom osiągnąć kilka celów - odstresować się, ograniczyć zamartwianie się, odnaleźć większy sens życia, docenić swoje mocne strony czy radzić sobie z codziennymi zadaniami. Wzbogacone o porady coacha, były one skuteczne aż w 60 proc. przypadków, podobnie do tradycyjnej psychoterapii. Były też przydatne same w sobie, bez coachingu. „Uczestnicy korzystali z IntelliCare w czasie obejmującego osiem tygodni coachingu i później. To ważne, bo ludzie często odkładają wspierające zdrowie psychiczne aplikacje, zanim terapia się zakończy” - mówi kierująca badaniami prof. Andrea Graham.

W testach, zorganizowanych jako badanie kliniczne, udział wzięło 146 osób z lękami lub depresją. 74 z nich miało terapię prowadzoną z pomocą apek, a reszta stanowiła grupę kontrolną.

Twórcy aplikacji dają także 10 porad, jak sobie radzić w czasie pandemii:

1. Bądź dobry dla siebie.

Można teraz doświadczać fal emocji i negatywnych myśli. Warto traktować siebie z dobrocią i zrozumieniem oraz przypominać sobie dobre rzeczy, które teraz się robi.

2. Bądź życzliwy dla innych.

Dystans społeczny oznacza spędzanie większej ilości czasu z niewielką liczbą ludzi. Może to powodować napięcia i stres. Pomoże docenianie pozytywnych rzeczy, które osoby z otoczenia mówią i robią. Dobre traktowanie innych pomaga zmniejszyć napięcie i poczuć się lepiej.

3. Rób rzeczy, które lubisz i które sprawiają, że czujesz się dobrze.

W tym czasie robienie sprawiających przyjemność rzeczy może być utrudnione. Ale pomaga to utrzymać psychiczne zdrowie, ponieważ sprawia, że człowiek czuje się lepiej. Warto więc starać się robić to, co uważa się za sensowne lub sprawia radość.

4. Utrzymuj swoją rutynę.

Pandemia u wielu osób spowodowała zaburzenia cyklu dnia. Dobrze jest więc pomyśleć, jak stworzyć nową rutynę lub jak przystosować do nowych warunków tę wcześniejszą. Dzięki temu można lepiej uporządkować dzień.

Przedwczesny taniec na grobie Ameryki

USA przegrywa w każdym układzie wojnę z Chinami na Pacyfiku – taka wiadomość gruchnęła wczoraj w mediach. Podał to brytyjski „The Times”, powołując...

zobacz więcej

5. Wysypiaj się.

W stresie i przygnębieniu można mieć kłopoty z zasypianiem albo przeciwnie - spać dłużej niż zwykle. Warto więc kłaść się spać i wstawać o stałej porze, zarówno w dni robocze, jak i w weekendy.

6. Dobrze się odżywiaj i ruszaj się.

Zbilansowana dieta i ruch pomagają poczuć się lepiej, poprawiają też nastrój.

7. Jeśli trzeba, zrób sobie przerwę od wiadomości. Jesteśmy zwykle zalewani informacjami. Jeśli nawał newsów cię denerwuje czy martwi, ograniczy kontakt z nimi.

8. Weryfikuj negatywne myśli. Informacje o pandemii mogą rodzić negatywne, często nierealistyczne myśli, co wpływa na samopoczucie. Ale można się im przyjrzeć i odrzucać te, które nie mają nic wspólnego z realną sytuacją.

9. Twórz pozytywne doświadczenia i emocje.

Wielu rzeczy nie można teraz kontrolować. Można jednak zadbać o stworzenie pozytywnych doświadczeń i emocji, na przykład przez wspominanie przyjemnych zdarzeń, wyrażanie wdzięczności i dobre traktowanie innych.

10. Patrz w przyszłość.

Pomoże też przypominanie sobie, że wszystko wróci do normy, nawet, jeśli nie wiemy, kiedy to się stanie. Jeśli możemy zachować nadzieję i wypatrywać lepszych czasów, pozwoli to nam mieć pozytywne nastawienie już teraz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej