RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Politolog: Budka pokazał, że dla niego praworządność to zachowanie starego porządku

Lider PO zakwestionował wyłonienie pięciorga kandydatów na I prezesa SN (fot. arch. PAP/Wojciech Olkuśnik)

– Komentarz Budki jest kwintesencją tego, o co PO walczy. Walczy o zachowanie starego porządku i starej definicji praworządności. Według PO polega ona na tym, że praworządność jest wtedy gdy zachowuje się przywileje sędziów czy w ogóle organów wymiaru sprawiedliwości – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info politolog Artur Wróblewski. Odniósł się on w ten sposób do zakwestionowania przez lidera PO wyłonienia pięciorga kandydatów na I Prezesa SN. Wyjaśniał też, dlaczego jeden z sędziów jest szczególnie ważny dla opozycji.

Sędziowie Sądu Najwyższego wyłonili pięcioro kandydatów na I Prezesa SN

Sędziowie Sądu Najwyższego wyłonili pięcioro kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. W głosowaniu wzięło udział blisko 100 sędziów.

zobacz więcej

– Komentarz Budki jest kwintesencją tego, o co PO walczy. A walczy o zachowanie starego porządku i starej definicji praworządności. Według PO polega ona na tym, że praworządność jest wtedy, gdy zachowuje się przywileje sędziów czy w ogóle organów wymiaru sprawiedliwości. Natomiast w świecie cywilizowanym praworządność jest rozumiana jako poczucie sprawiedliwości i dobrze funkcjonujące sądy. Ani jednego, ani drugiego dotąd w Polsce nie było – powiedział Artur Wróblewski.

– Budka właśnie pokazał, że dla niego praworządność to zachowanie ancien regime, starego porządku, przywilejów. Wystąpił w obronie jednego sędziego, sędziego Wróbla. Pamiętajmy, że cały spór kręcił się wokół tego, jak wyłaniać pięcioro kandydatów, dlatego że od początku tzw. starzy sędziowie, którzy mają większość w SN, chcieli przepchnąć regulamin obrad, zgodnie z którym prezydentowi powinno się przedstawiać kandydatów na podstawie uzyskanej większości w Zgromadzeniu Ogólnym SN. W związku z tym, że starzy sędziowie mają większość, chciano przepchnąć swoich sędziów, którzy byliby kustoszami przywilejów – dodał.

Zdaniem Wróblewskiego, „mentalność, którą widać we wpisie lidera PO pokazuje, że starzy sędziowie chcą dokonać wyboru wbrew prawu”.

– Po zmianach w ustawie o SN niepotrzebna jest większość całego Zgromadzenia Ogólnego. Wystarczy, żeby pięciu otrzymało największą liczbę głosów – mówił politolog. Jak dodał, sam fakt, że sprawa wyboru przeciąga się tak długo, świadczy o tym, że „starzy sędziowie dokonują obstrukcji, by wywołać atmosferę niepokoju”.

Ledwie wyłoniono kandydatów na I prezesa SN, a Budka już podważa wybór

„Jedynym kandydatem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego na stanowisko Pierwszego Prezesa jest sędzia Wróbel. Pozostałych, którzy nie...

zobacz więcej– Sędzia Wróbel jest cenny dla opozycji, ponieważ reprezentuje stary porządek i starą, postkomunistyczną definicję praworządności. To rozumienie praworządności, które zakłada, że sędziowie nie mogą być poddani żadnej kontroli, nie mogą być karani nawet za przestępstwa pospolite. O to właśnie toczy się spór, o zachowanie stanu posiadania i manipulowanie sytuacją. Sędzia Wróbel jest kustoszem starego porządku, jego strażnikiem, ma pilnować starych interesów. Jest też sędzią upolitycznionym, co pokazują jego wypowiedzi w mediach, jak również pomaganie mu przez Borysa Budkę czy Szymona Hołownię – stwierdził.

Sędziowie Sądu Najwyższego po długich obradach wyłonili pięcioro kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. Zostali nimi sędziowie Sądu Najwyższego: Leszek Bosek, Tomasz Demendecki, Małgorzata Manowska, Joanna Misztal-Konecka i Włodzimierz Wróbel.

Głosowało 95 sędziów. Wszystkie głosy były ważne. Zgodnie z prawem lista kandydatów została przekazana prezydentowi, który wybierze I Prezesa Sądu Najwyższego.

Jednak zdaniem Budki, jedynym kandydatem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego na stanowisko I Prezesa SN jest sędzia Włodzimierz Wróbel, z kolei pozostałych „nie należy traktować jako kandydatów”. Powołanie któregokolwiek z nich przez prezydenta miałoby być „złamaniem konstytucji”. Polityk uważa, że wynika to z faktu, iż sędzia Wróbel uzyskał głosy większości zgromadzonych.

źródło:
Zobacz więcej