RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Informowali o koronawirusie, zniknęli bez śladu. Media o sytuacji w Wuhan

„Informacje, które do nas docierają, nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji” – mówił wcześniej jeden z dziennikarzy (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)
„Informacje, które do nas docierają, nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji” – mówił wcześniej jeden z dziennikarzy (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)

Trzej dziennikarze informujący o sytuacji w Wuhan zniknęli bez śladu – pisze portal dw.com. Jak z kolei dodaje „Daily Mail”, w czasie pierwszych tygodni szerzenia się koronawirusa zatrzymano ponad pięć tysięcy osób, które rozpowszechniały informacje na ten temat.

Koronawirus wrócił do Wuhanu. Nowe przypadki zakażeń po zakończeniu izolacji

Po zakończeniu izolacji w Wuhanie w Chinach odnotowano pierwsze nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W poniedziałek w mieście uważanym za...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Fang Bin, chiński przedsiębiorca i videobloger sfilmował worki ze zwłokami leżące w szpitalach w Wuhan oraz krewnych ofiar epidemii, płaczących po najbliższych. Nagranie zamieścił w internecie.

– Informacje, które do nas docierają, nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji w Chinach. Choroba płuc w Wuhanie to zagrożenie dla zdrowia, które dotyczy całego świata. Choroba rozprzestrzenia się na wiele krajów. Dlatego dla wszystkich jest dobre, że informuję o sytuacji na miejscu – powiedział w wywiadzie, który pojawił się na Facebooku. Jak widać na ostatnim nagraniu, które jeszcze zdążył zamieścić w internecie, kilka godzin po udzieleniu wywiadu pojawili się u niego funkcjonariusze. Mężczyzna usłyszał, że jest podejrzewany o szpiegostwo. Kilka dni później zniknął bez śladu.

Portal wymienia kilka innych, podobnych przypadków. Prawnik Chen Qiushi opisywał w mediach protesty w Hongkongu, a później epidemię w Wuhan. Od lutego miejsce jego pobytu jest nieznane. Z kolei Li Zehua w dwa miesiące po zniknięciu opublikował w internecie oświadczenie, że służby umieściły go na kwarantannie - czytamy.

Jak podaje z kolei „Daily Mail”, w czasie pierwszych tygodni szerzenia się koronawirusa zatrzymano ponad 5000 osób, które rozpowszechniały informacje na ten temat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej