RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Informowali o koronawirusie, zniknęli bez śladu. Media o sytuacji w Wuhan

„Informacje, które do nas docierają, nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji” – mówił wcześniej jeden z dziennikarzy (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)

Trzej dziennikarze informujący o sytuacji w Wuhan zniknęli bez śladu – pisze portal dw.com. Jak z kolei dodaje „Daily Mail”, w czasie pierwszych tygodni szerzenia się koronawirusa zatrzymano ponad pięć tysięcy osób, które rozpowszechniały informacje na ten temat.

Koronawirus wrócił do Wuhanu. Nowe przypadki zakażeń po zakończeniu izolacji

Po zakończeniu izolacji w Wuhanie w Chinach odnotowano pierwsze nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W poniedziałek w mieście uważanym za...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Fang Bin, chiński przedsiębiorca i videobloger sfilmował worki ze zwłokami leżące w szpitalach w Wuhan oraz krewnych ofiar epidemii, płaczących po najbliższych. Nagranie zamieścił w internecie.

– Informacje, które do nas docierają, nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji w Chinach. Choroba płuc w Wuhanie to zagrożenie dla zdrowia, które dotyczy całego świata. Choroba rozprzestrzenia się na wiele krajów. Dlatego dla wszystkich jest dobre, że informuję o sytuacji na miejscu – powiedział w wywiadzie, który pojawił się na Facebooku. Jak widać na ostatnim nagraniu, które jeszcze zdążył zamieścić w internecie, kilka godzin po udzieleniu wywiadu pojawili się u niego funkcjonariusze. Mężczyzna usłyszał, że jest podejrzewany o szpiegostwo. Kilka dni później zniknął bez śladu.

Portal wymienia kilka innych, podobnych przypadków. Prawnik Chen Qiushi opisywał w mediach protesty w Hongkongu, a później epidemię w Wuhan. Od lutego miejsce jego pobytu jest nieznane. Z kolei Li Zehua w dwa miesiące po zniknięciu opublikował w internecie oświadczenie, że służby umieściły go na kwarantannie - czytamy.

Jak podaje z kolei „Daily Mail”, w czasie pierwszych tygodni szerzenia się koronawirusa zatrzymano ponad 5000 osób, które rozpowszechniały informacje na ten temat.

źródło:
Zobacz więcej