RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Macierewicz: Zbrodnie wkrótce się przedawnią. Ustawa o IPN musi być znowelizowana

Antoni Macierewicz podkreślił, że zbrodnie reżimu komunistycznego w Polsce należy traktować jako zbrodnie przeciwko ludzkości (fot. PAP/Leszek Szymański)

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej musi zostać znowelizowana – powiedział wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz. Zgodnie z jej zapisami 1 sierpnia tego roku przedawnieniu ulegną wszystkie zbrodnie komunistyczne niebędące morderstwami.

Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. IPN uruchamia specjalny portal

Instytut Pamięci Narodowej uruchamia portal internetowy poświęcony życiu Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Serwis rusza z okazji setnej...

zobacz więcej

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zbrodnie reżimu komunistycznego w Polsce należy traktować jako zbrodnie przeciwko ludzkości. W ten sposób nie mogłyby ulec przedawnieniu.

– Jest dla nas straszne i naprawdę źle świadczy o nas to, co się działo w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, że do dnia dzisiejszego nie możemy pochować szczątków rotmistrza Pileckiego. Nie możemy postawić mu pomnika nagrobnego, nie możemy oddać hołdu jego pamięci w taki sposób, w jaki chrześcijaństwo i pamięć narodowa to nakazuje – powiedział.

W poniedziałek 25 maja miną 72 lata od mordu na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, którego miejsca pochówku nadal nie udało się ustalić. Jak mówił Antoni Macierewicz, historia bohatera podkreśla potrzebę nowelizacji ustawy o IPN.

– Jest czas na dokonanie tego, łącznie z tym miesięcznym terminem. Istnieje co prawda obawa,że Senat może w tej materii wykorzystywać swoje możliwości. Liczę na to, że nie będzie, że w tej sprawie będzie ogólnonarodowa zgoda, tak jak to było przy tworzeniu IPN. To musi zostać znowelizowane, jestem o tym przekonany i jeżeli nikt tego nie podejmie, to na pewno PiS taką inicjatywę podejmie – stwierdził.

Wiceprezes PiS dodał, że z pewnością nadal żyją ludzie, którzy znają miejsce pochówku rotmistrza Pileckiego. Jak powiedział, naszym obowiązkiem jest godne upamiętnianie ofiar okupacji i zbrodni zarówno niemieckich, jak i sowieckich.

źródło:
Zobacz więcej