RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Morawiecki podał możliwą datę wyborów. Jest jeden warunek

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędą się wybory, wszystko w rękach Senatu (fot.PAP/Radek Pietruszka)

Wybory prezydenckie odbędą się najprawdopodobniej 28 czerwca, ale to też zależy od tempa prac w Senacie, bo, jak wiemy, Senat w ostatnich miesiącach spowalniał wielokrotnie prace legislacyjne – powiedział Polskim Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki.

„Pomoc z tarczy trafia tam, gdzie powinna”. Prezydent z wizytą u przedsiębiorcy

Lechpol jest przykładem, że pomoc ode mnie i polskiego rządu w ramach tarczy antyryzysowej trafiła tam, gdzie powinna; żaden pracownik tej firmy...

zobacz więcej

Szef rządu pytany był m.in. o sposób przeprowadzenia i datę wyborów prezydenckich.

– Myślę, że to, w jaki sposób odbędą się wybory, jest już prawie przesądzone – w sposób mieszany, a więc wybory tradycyjne i wybory korespondencyjne – powiedział premier. Dodał, że wszyscy, którzy czują, że są w grupie zagrożenia związanego z epidemią i osoby na kwarantannie, będą mogły wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym.

Premier powiedział, że wybory prezydenckie najprawdopodobniej odbędą się 28 czerwca. – Ale to też zależy od tempa prac w Senacie, bo, jak wiemy, Senat w ostatnich miesiącach spowalniał wielokrotnie prace legislacyjne – mówił Morawiecki.

Premier pytany był również o kandydaturę na urząd głowy państwa prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. – Zmiana kandydata Koalicji Obywatelskiej była dziwna, nietypowa, wycofanie swojego kandydata, jakim była marszałek Kidawa-Błońska, to na pewno szok dla wielu wyborców PO – mówił premier.

Dodał przy tym, że do wszystkich kandydatów podchodzi z pokorą. – Ze wszystkim trzeba się liczyć. Pani marszałek jako jedyna kobieta w tym gronie była na pewno groźnym konkurentem, ale i prezydent Warszawy jest bardzo groźnym kandydatem. Jestem przy tym przekonany, że prezydenta Andrzej Duda podchodzi z olbrzymią atencją do wszystkich kandydatów – mówił premier, podkreślając, że obecnie urzędujący prezydent jest jego zdaniem najlepszym kandydatem na ten urząd.

Morawiecki powiedział też, że dla niego bardzo ważne jest, aby w trakcie wychodzenia z pandemii pracować z prezydentem, który „jest prezydentem konstruktywnym, a nie prezydentem walki, nie prezydentem ideologii”.

źródło:
Zobacz więcej