RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Premier: Mam pełne zaufanie do ministra Szumowskiego

W ostatnich dniach pojawiło się wiele manipulacji i półprawd, dotyczących osoby ministra zdrowia (fot.arch.PAP/ Radek Pietruszka)

Dzięki Łukaszowi Szumowskiemu jesteśmy w lepszej sytuacji niż bardzo bogate kraje zachodnie. Mam pełne zaufanie do ministra Szumowskiego. Dziękuję ministrowi, że stanął na wysokości zadania i podejmował trudne, odważne decyzje – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Pomoc z tarczy trafia tam, gdzie powinna”. Prezydent z wizytą u przedsiębiorcy

Lechpol jest przykładem, że pomoc ode mnie i polskiego rządu w ramach tarczy antyryzysowej trafiła tam, gdzie powinna; żaden pracownik tej firmy...

zobacz więcej

W Radiu Wrocław szef rządu mówił, że epidemia koronawirusa w Polsce została opanowana. – Mamy 11,5 tys. łóżek zakaźnych, a wykorzystywanych są 3 tys. Liczba zgonów na milion pacjentów jest nieporównywalnie niższa niż w bogatszych krajach. Podejmowaliśmy dobre decyzje – stwierdził.

Wyraził przy tym przekonanie, że ogromna w walce z epidemią jest zasługa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, którego w ostatnich dniach atakowały niektóre media. Resort i sam Szumowski konsekwentnie odpierają zarzuty.

Premier powiedział też, że jest przekonany, że to Andrzej Duda „jest najlepszym kandydatem dla Polski”. – Mi zależy na prezydencie konstruktywnym, nie prezydencie walki i ideologii, ale takim, który będzie partnerem w naszej strategii walki z koronawirusem – wskazał.

Premier dodał, że jest szansa, że w ciągu najbliższych paru tygodni zapadnie decyzja, by zwolnić Polaków z obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Najpierw jednak potrzebne jest wygaszanie największych ognisk koronawirusa.

Szef rządu odniósł się też do Tarczy Antykryzysowej dla ratowania gospodarki. – Z Tarczy skorzystało ponad 160 tys. przedsiębiorców, uratowaliśmy ponad 2 mln miejsc pracy. Proces przekazywania środków odbywa się bardzo szybko. To często dzień, dwa, gdy środki znajdują się na kontach przedsiębiorców – zaznaczył.

– Będziemy przede wszystkim ratować miejsca pracy i polskich przedsiębiorców, by nie utracić tego budowanego przez 30 lat rynku. Będziemy ratować Polaków przed skutkami kryzysu – powiedział Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej