Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Nie żyje młoda reżyserka. Współpracowała z Radiem Wolna Europa

Liubou Ziemcowa miała 28 lat (fot. Facebook/ Lybov Zemtsova)

Białoruska reżyserka filmowa Liubou Ziemcowa zmarła w szpitalu, kilka dni po wypadku samochodowym, w którym zginęło także dwóch innych filmowców. Informacje o śmierci artystki przekazał anglojęzyczny serwis Radia Wolna Europa i Radia Swoboda, którego członkami byli artyści. Ziemcowa miała 28 lat.

Wystawa prac Andrzeja Krauzego w Zachęcie znów otwarta

Po przerwie wymuszonej pandemią od piątku 22 maja w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, ponownie można oglądać wystawę prac Andrzeja Krauzego pt....

zobacz więcej

Do wypadku doszło 14 maja na prowadzącej do Mińska autostradzie M-5. W pojazd filmowców z przeciwnego pasa wjechał inny samochód. W rezultacie zginął realizator dźwięku Maks Haurylenka i reżyser Uładzimir Michajłowski. Liubou Ziemcowa w stanie krytycznym została przewieziona do szpitala.

Reżyserka zmarła w piątek, 22 maja nad ranem – podaje Biełsat. Ofiary tragicznego zdarzenia byli autorami kilkuodcinkowego programu dokumentalnego „Nieznana Białoruś”, emitowanego w tamtejszej telewizji Czas Teraźniejszy.

Ziemcowa była absolwentką Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki i polskiej Szkoły Wajdy. Nakręciła kilka filmów, w tym „Dzień zwycięstwa”, „Miejsce miłości”, „O miłości: Ira”, a także serię czterech filmów „Nieznana Białoruś”.

W położonym na południowym wschodzie Białorusi mieście Homel wraz z kolegami reżyserka pracowała nad filmem o lokalnych wolontariuszach pomagających lekarzom. Autorzy nie zdążyli dokończyć dokumentu.

źródło:
Zobacz więcej