RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nowe nagranie z momentu katastrofy airbusa w Pakistanie [WIDEO]

Do 97 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych katastrofy samolotu pakistańskich linii lotniczych PIA, który rozbił się w piątek w Karaczi na południu Pakistanu. Dwie osoby ocalały – poinformowały władze tego kraju, na które powołuje się agencja AFP. Do sieci trafił film z kamery monitoringu, umieszczonej na dachu jednego z budynków w Karaczi, gdzie doszło do katastrofy. Pokazuje moment, jak samolot spada i ostatecznie rozbija się w okolicy zabudowań.

Katastrofa lotnicza Airbusa. Maszyna runęła na ziemię [WIDEO]

Odnaleziono ciała 56 ofiar katastrofy samolotu Pakistańskich Międzynarodowych Linii Lotniczych (PIA), który rozbił się w piątek w Karaczi. Dwie...

zobacz więcej

Jak przekazało ministerstwo zdrowia prowincji Sindh, której Karaczi jest stolicą, w bilansie uwzględniono wszystkich pasażerów i członków zespołu pokładowego. Wcześniej informowano o odnalezieniu ciał 56 ofiar katastrofy i dwóch osobach, które przeżyły.

Wciąż nie wiadomo, czy są jakieś ofiary katastrofy na ziemi – pisze AFP. Maszyna spadła bowiem na biedną i gęsto zaludnioną dzielnicę w pobliżu międzynarodowego lotniska Dźinnaha w Karaczi.

W sobotę rano zakończono akcję ratowniczą.

Serwis BNO News udostępnił nagranie, które pokazuje moment tragedii. Widać na nim, jak maszyna szybko zniża pułap, a ostatecznie spada w dzielnicy mieszkalnej. Ostatnie co widań na zarejestrowanym materiale to chmura ognia i dymu, unosząca się z miejsca katastrofy.

Na pokładzie airbusa 321 Pakistańskich Międzynarodowych Linii Lotniczych (PIA), lecącego z Lahaur na północnym wschodzie do Karaczi, było 99 osób, w tym ośmioro członków załogi – poinformował w sobotę rzecznik PIA. Minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mahmood Qureshi powiedział, że na pokładzie „było wiele osób wracających do domów na Id al-Fitr (Eid al-Fitr)” – najważniejsze dla muzułmanów święto kończące miesiąc postu ramadan.

Agencja Kyodo podaje, powołując się na lokalne media i władze, że w katastrofie zginęły co najmniej 92 osoby, a dwie osoby przeżyły. Według pakistańskiego urzędu lotnictwa cywilnego CAA, tuż przed zerwaniem kontaktu radiowego z wieżą kontroli lotów pilot zgłaszał, że jeden z silników stracił moc i poprosił o awaryjne lądowanie.

FBI: Atak w bazie lotnictwa marynarki wojennej w Teksasie miał podłoże terrorystyczne

– Doszliśmy do wniosku, że atak w bazie lotnictwa marynarki wojennej w Teksasie miał podłoże terrorystyczne – powiedziała rzeczniczka Federalnego...

zobacz więcej

Przedstawiciele CAA twierdzą, że pilot został dopuszczony do lądowania na jednym z dwóch pasów startowych lotniska, ale zdecydował się zrobić okrążenie po zgłoszeniu awarii silnika.

Airbus 321 próbował – według relacji świadków i nagrań wideo – dwa lub trzy razy wylądować, zanim się rozbił. Z udostępnionych fragmentów nagrania wynika, że pilot informował wcześniej o tym, że obydwa silniki straciły moc.

Dyrektor generalny PIA, Arshad Malik, powiedział w piątek na konferencji prasowej, że samolot był zdatny do lotu i przeszedł wszystkie regularne kontrole. Powiedział, że załoga została odpowiednio przeszkolona do radzenia sobie w nagłych wypadkach. Malik obiecał niezależne i przejrzyste dochodzenie na temat przyczyn katastrofy.

W międzyczasie ministerstwo lotnictwa zwróciło się do czteroosobowej komisji o zbadanie katastrofy. Komisja otrzymała polecenie zakończenia dochodzenia w „najkrótszym możliwym czasie” i ma dostarczyć wstępne sprawozdanie za miesiąc.

Airbus przekazał w oświadczeniu, że „zapewni pomoc w tym dochodzeniu”.

źródło:
Zobacz więcej