RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Strona „obywatelskiej” grupy poparcia dla Trzaskowskiego powstała przed ogłoszeniem jego startu w wyborach

Jesteśmy grupą obywateli popierających kandydaturę Rafała Trzaskowskiego w wyborach na urząd Prezydenta RP – przedstawiają się twórcy strony poświęconej zgłoszonemu ostatnio kandydatowi do tej funkcji. Jednak zaskakujące jest to, że Rafał Trzaskowski do startu w tegorocznych wyborach został wybrany przez Koalicję Obywatelską 15 maja, a strona temu poświęcona powstała cztery dni wcześniej – 11 maja.

Hołownia: Trzaskowski to nie kandydat na prezydenta, ale sposób na problemy PO

Wystawienie Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta jest sposobem na zaradzenie różnym problemom wewnętrznym Platformy Obywatelskiej –...

zobacz więcej

Co dziwniejsze, gdy zajrzeć do panelu analizy strony internetowej, możemy zobaczyć, że „obywatelska” strona poświęcona Trzaskowskiemu znajduje się na domenie m.platforma.gliwice.pl.

Pełnomocnik Wyborczy Andrzeja Dudy Krzysztof Sobolewski w piśmie do PKW zawiadomił o działaniach kandydatów na prezydenta, którzy mają agitować przed rozpoczęciem kampanii wyborczej. Chodzi m.in. o Rafała Trzaskowskiego.

Sobolewski wskazuje, że 20 maja jeden z kandydatów, publicznie deklarujący start w wyborach – Rafał Trzaskowski – rozpowszechniał spot wyborczy. „Ów kandydat nie podejmuje nawet próby ukrycia realnego charakteru rzeczonego spotu, czy też jego kampanijnego profilu” – zauważył polityk.

Jak dodał, 15 maja Trzaskowski zamieścił nagranie stanowiące apel do mieszkańców Warszawy, w którym m.in. przekonuje, że przyjęcie przez niego funkcji prezydenta RP nie pogorszy sytuacji tego miasta. Sobolewski zaznaczył, że Trzaskowski dotychczas nie zarejestrował komitetu wyborczego. Powołując się na Kodeks wyborczy podkreślił również, że agitację wyborczą można prowadzić po wydaniu przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

Trzaskowski za Kidawę-Błońską; sondaże wskazują na Dudę

Rafał Trzaskowski został nowym kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyścigu o fotel prezydencki. Zastąpił tym samym Małgorzatę Kidawę-Błońską, która w piątek zrezygnowała i nie będzie się ubiegać o urząd prezydenta Polski. Jego kandydaturę poparły partie wchodzące w skład Koalicji Obywatelskiej.

Wyniki majowego badania preferencji wyborczych Polaków, przeprowadzonego przez Kantar wskazują, że gdyby wybory odbyły się za dwa miesiące, to największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, którego wskazało 39 proc. badanych deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach. Drugie miejsce zajmuje Rafał Trzaskowski, który zgromadził 18 proc. głosów. Trzecie miejsce należy do Szymona Hołowni, mającego 15 proc. poparcia.

Badanie przeprowadzono od 18 do 19 maja na reprezentatywnej próbie 956 mieszkańców Polski w wieku powyżej 18 lat.

źródło:
Zobacz więcej