RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mimo pandemii wzrosły fortuny miliarderów w USA

Największe zyski zanotowała pierwsza piątka najbogatszych, w której są Bezos i Zuckerberg (fot. Pixabay/geralt)

Fortuny amerykańskich miliarderów od połowy marca wzrosły o łącznie 434 mld USD – wynika z raportu organizacji Americans for Tax Fairness (ATF). Najwięcej zyskali najbogatsi z nich oraz działający w branży nowych technologii.

Spadają ceny ropy w USA

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje – inwestorzy analizują pojawiające się sygnały o odżywaniu popytu na paliwa w sytuacji dużej nadpodaży...

zobacz więcej

To dane za okres od 18 marca do wtorku. Zgodnie z raportem największe zyski wśród miliarderów w tym okresie odnotowali szef Amazona Jeff Bezos (34,6 mld dolarów) oraz założyciel Facebooka Mark Zuckerberg (25 mld dolarów).

18 marca – jak zauważa portal Fox News – notowania na amerykańskich giełdach spadły już o ok. 29 proc. w porównaniu do 19 lutego.

Przez minione dwa miesiące majątek miliarderów wzrósł łącznie z 2,948 bln do 3,382 bln dolarów. Największe zyski – 76 mld dolarów – zanotowała pierwsza piątka najbogatszych, w której są Bezos i Zuckerberg. Jeden z bardziej imponujących przyrostów w ujęciu procentowym odnotował dyrektor wykonawczy Tesli Elon Musk – o 48 proc. Od połowy marca – jak wynika z raportu bazującego na danych magazynu „Forbes” – liczba miliarderów w USA wzrosła o 16 i obecnie jest ich 630. Niektórzy z tych najbogatszych Amerykanów stracili jednak w trakcie epidemii, m.in. ci działający w branży turystycznej oraz w handlu detalicznym.

Wzrost majątków miliarderów pokazuje, jak pandemia koronawirusa „przysłużyła się największym i najbardziej zorientowanym na technologię firmom” – pisze portal telewizji CNBC. Przypada to na okres, w którym „siła robocza mierzy się z największym kryzysem gospodarczym we współczesnej historii” – dodaje.

Zgodnie z danymi ministerstwa pracy bezrobocie w USA wzrosło do 17,2 proc. To poziom, którego nie odnotowano od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 1929–1933.

„Pandemia pokazała śmiertelne konsekwencje rosnących nierówności majątkowych, a miliarderzy są jaskrawym symbolem tej nierówności” – twierdzi Frank Clemente z Americans for Tax Fairness.

źródło:

Zobacz więcej