RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zostali skierowani do ośrodków na kwarantannę. W proteście zablokowali granicę

Powracający Słowacy chcą odbywać kwarantanny w domach (fot. Getty Images/Arpad Kurucz / Agencja Anadolu)

Kilkudziesięciu wracających do kraju Słowaków zablokowało w piątek po południu ruch na autostradzie z Austrii na przejściu granicznym Jarovce-Kittsee. Liczyli, że obowiązkową kwarantannę będą mogli odbyć w domach, tymczasem muszą udać się do zamkniętych ośrodków rządowych.

Słowacja zamyka granice. Czechy też, ale nie dla Polski

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Słowacja zamyka od 13 marca granice – będą mogli je przekraczać tylko cudzoziemcy zarejestrowani...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zgodnie z obowiązującymi obywateli Słowacji przepisami, wszyscy wracający do kraju muszą przejść dwutygodniową kwarantannę; wyjątkiem są powroty z wyjazdów trwających maksymalnie 24 godzinny. Kwarantanna w domach miała być uzależniona od uruchomienia przygotowanej przez rządowych informatyków aplikacji w telefonach komórkowych, przy pomocy której będzie można kontrolować przestrzeganie odosobnienia.

Funkcjonowanie tak zwanej inteligentnej kwarantanny zostało przetestowane, ale ponieważ wykorzystuje ona systemy firm Google i Apple, musi zostać zatwierdzona przez tamtejszych ekspertów. Wspomniane firmy dotąd nie zatwierdziły słowackiego produktu.

Dla osób blokujących granicę brak działającej aplikacji oznacza konieczność udania się na dwutygodniowy, obowiązkowy pobyt w zamkniętym ośrodku rządowym.

Premier Igor Matovicz napisał wieczorem w mediach społecznościowych, że rząd uprzedzał o warunkach dotyczących odbywania kwarantanny w domach, wśród których najważniejsze jest działanie aplikacji. Zapowiedział, że w chwili, gdy zacznie ona funkcjonować, wszyscy przebywający w ośrodkach rządowych będą mogli przenieść się do domów i tam kontynuować zalecone odosobnienie.

źródło:

Zobacz więcej