RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali o pandemii. Duda przyjął gratulacje

Frank-Walter Steinmeier docenił polską strategię walki z koronawirusem (fot. PAP/Marcin Obara)

Przyszłość gospodarki i polityki europejskiej w kontekście pandemii koronawirusa była tematem godzinnej rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Niemiec. Była to kolejna z serii rozmów prezydenta RP Andrzeja Dudy z zagranicznymi partnerami.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Prezydent Frank-Walter Steinmeier pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ograniczającej zdrowotne skutki pandemii.

Prezydenci omówili koncepcje współpracy europejskiej w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, przedstawione w liście prezydenta RP do liderów europejskich, podkreślając konieczność wzmocnienia samodzielności i solidarności europejskiej w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego – szczególnie jeśli chodzi o produkcję niezbędnych materiałów ochronnych i sprzętu medycznego.

Większość część rozmowy prezydenci poświęcili kwestiom gospodarczym. Obaj uznali, że kluczowymi zadaniami są obecnie zachowanie płynności finansowej firm i działania na rzecz utrzymania miejsc pracy. Dla osiągnięcia tych celów konieczne jest wsparcie przez środki publiczne, tak jak to dzieje się dzisiaj zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Zapobieganie głębokiej recesji w Europie musi być, zdaniem prezydentów, wsparte przez inicjatywy na poziomie unijnym.

Prezydent Andrzej Duda przekazał polskie stanowisko w sprawie niemiecko-francuskiej propozycji Funduszu Odbudowy. Polska pozytywnie odnosi się do tej propozycji, ale uważa, że kluczowymi elementami oceny tego projektu będą szczegóły dotyczące źródeł finansowania, zasad podziału środków oraz charakteru pomocy. Polska jest gotowa aktywnie włączyć się w wypracowywanie tych szczegółów w dialogu z innymi stolicami.

Prezydenci rozmawiali także o konieczności współdziałania na forach organizacji międzynarodowych.

źródło:
Zobacz więcej