RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gazprom traci kolejnego potężnego klienta

Rosja traci jednego z ważniejszy klientów Gazpromu (fot. Shutterstock/Maksimilian)

Turcja ograniczyła pobór gazu rurociągowego od rosyjskiego dostawcy. Jeszcze niedawno kraj ten był drugim w kolejności klientem Gazpromu, a obecnie mieści się w drugiej dziesiątce – informuje „Rzeczpospolita”. Turecki rynek szuka tańszych rozwiązań.

Wygasa umowa tranzytowa z Gazpromem. „Powrót do zdrowych relacji”

Wieloletnia umowa między Gazpromem a spółką Europol Gaz dotycząca tranzytu rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim przez Polskę do Europy Zachodniej...

zobacz więcej

Rosyjski koncern ma mniejsze dochody o prawie 52 proc., a sprzedaż surowca spadła o 15 proc. – podaje „Rz”, powołując się na kwartalne dane Federalnej Służby Celnej. W ciągu pierwszego kwartału sprzedaż gazu do Europy zmniejszyła się o prawie 20 proc. Niemcy obniżyły pobór o 45 proc., a Austria o 25 proc.

Największe ograniczenia wprowadziła jednak Turcja. Kraj ten obniżył zakup gazu od Rosji ponad 14-krotnie, co można zauważyć porównując najświeższe dane do tych z lat ubiegłych. W 2018 roku wyniki sięgały 2,93 mld m3 gazu, a w marcu tego roku już tylko 210 mln m3. Wykorzystanie gazociągu Turecki Potok wyniosło więc mniej niż 10 proc., choć sama jego budowa kosztowała 7 mld euro.

Spadek dostaw od Gazpromu zauważono już w 2019 roku. Wtedy to Turcja zakupiła do 15 mld m3 gazu, co dało spadek o 35 proc. Jak zauważa „Rz” na łamach rubryki „Energia News”, gazociągi poprowadzone bezpośrednio z Rosji – Turecki Potok i Błękitny Potok, które mogą transportować 35 mld m3 gazu w ciągu roku, pozostawały częściowo puste.

Ponadto, Turcja przechodzi na wykorzystanie gazu skroplonego. W 2019 roku zauważono wzrost importu tego surowca o 13 proc. przy zakupie 9,1 mln ton – podała dziennikarka „Rz” powołując się na portal finanz.ru.

Szef badań rynku gazu w Rystad Energy Carlos Torres Diaz przekazał agencji Reutera, że koszt gazu skroplonego jest teraz niższy od rosyjskich cen gazu rurociągowego, co wyjaśnia decyzje tureckiego rynku.

źródło:
Zobacz więcej