RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„DW”: Polska piątym partnerem handlowym Niemiec

Polska wyprzedziła Włochy i Wielką Brytanię (fot. Shutterstock/marcinjozwiak)

Wartość niemieckiego eksportu do Polski wzrosła w pierwszych trzech miesiącach roku o miliard euro (6,6 proc.) – informuje na swojej stronie internetowej „Deutsche Welle”, powołując się na dane stowarzyszenia gospodarczego OAOEV.

Nowe zasady zatrudniania pracowników zagranicznych mają pomóc rolnikom

– Wprowadzono szereg rozwiązań, które mają ułatwić rolnikom zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy – poinformował minister rolnictwa Jan...

zobacz więcej

„Tym samym w porównianiu do analogicznego okresu poprzedniego roku Polska przesunęła się wyraźnie przed Włochy i Wielką Brytanię na pozycję piątego największego partnera handlowego Niemiec” – podało OAOEV (Komisja Wschodnia – Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej).

Według tych danych wartość eksporu z Niemiec do Polski od stycznia do marca wyniosła 17,05 mld euro; rok wcześniej było to 15,99 mld euro. Import z Polski spadł o 0,7 proc., do 14,4 mld euro. Wartość wymiany handlowej między Polską a Niemcami w pierwszym kwartale br. wyniosła 31,46 mld euro.

Przewodniczący stowarzyszenia Oliver Hermes ocenił, że statystyki za kwiecień, gdy z powodu pandemii gospodarki zostały zamrożone, będą „katastrofalne”, ale rosną szanse na normalizację. Wskazał, że mocną stroną prawie wszystkich partnerów Niemiec na wschodzie jest to, że kryzys zastał je w dobrej sytuacji gospodarczej i budżetowej oraz że udało się im ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

źródło:
Zobacz więcej