RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Trzaskowski po francusku mówi grzeczniej. Co miał na myśli? [WIDEO]

Podczas rozmowy z internautami kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski chwalił się swoją znajomością języków obcych. – Pan Trzaskowski rano pewnie staje przed lustrem i pyta "Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie". On najbardziej zachowany jest sam w sobie – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. – Nie łączymy tej wypowiedzi o języku francuskim z uległością – mówi Tomasz Trela, szef sztabu wyborczego Roberta Biedronia.

Trzaskowski: Dzwonili do mnie z PSL, pomogą mi zbierać podpisy

Przed kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafałem Trzaskowskim proces zbierania podpisów, koniecznych do startu w wyborach...

zobacz więcej

– Moi doradcy polityczni zawsze mówią mi jedno, moi przyjaciele mówią mi jedno, moja żona mówi mi jedno, nigdy się nie popisuj. W związku z tym ja się nie będę popisywał (...) Jak przestawiam się na angielski, myślę po angielsku, mam trochę inną perspektywę, dlatego najczęściej myślę po polsku. Jak muszę konstruować zdania po francusku, jestem dużo grzeczniejszy, dużo mniej „hop do przodu”, od razu się trochę zmieniam, mówię w inny sposób – wyznał na czacie kandydat PO na prezydenta.

Przypomnijmy, że dwa lata temu szeroko komentowana była również inna wypowiedź Trzaskowskiego na temat Francji. – Bronisław Geremek uczył mnie Cywilizacji europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie, po francusku. Był poważny, zadumany i srogi. Dostałem najwyższą notę na roku, bo mój ówczesny francuski nie pozwolił na oratorskie popisy i zmusił do wypowiedzi chłodnej, precyzyjnej i oszczędnej. Profesor lubił konkret. Pamiętam, że referowałem credo Edgara Morina z „Penser l’Europe”. Czułem się, jakbym zdawał egzamin życia u biblijnego patriarchy z obrazów Rembrandta. Książkę zrozumiałem 10 lat później. A kiedy w 2015 roku wręczałem Edgarowi Morinowi nagrodę na szczycie ministrów europejskich Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, miałem nieodparte wrażenie, że z obrazów zawieszonych na ścianie pałacu przy Quai d’Orsay spogląda na mnie lekko rozbawiony profesor. A jednak warto było czytać Morina – napisał ówczesny kandydat PO na prezydenta Warszawy na Facebooku.

– Dziwią mnie takie jego zakompleksione fascynacje. Też byłem w Paryżu, Rzymie i Wiedniu. Jestem w stanie docenić cywilizację Zachodu, piękne stolice i piękną kulturę. Najbardziej jednak kocham Polskę i swoje rodzinne Podlasie. Niektórzy śmieją się, że zaciągam po podlasku, a ja jestem z tego dumny – stwierdził wiceminister Andruszkiewicz.

Co Rafał Trzaskowski chciał powiedzieć, zaznaczając, że robi się grzeczniejszy, gdy mówi po francusku. Andruszkiewicz nie ma wątpliwości. – Znamy kompleksy w tym środowisku. Przecież pan Tusk nieprzypadkowo biegał za panem Junckerem i zakładał mu marynarki w Brukseli. Podmiotowo myślący Polak raczej tak się nie zachowuje. Trzaskowski jest uczniem Donalda Tuska, wiec możliwe, że też tak będzie się zachowywał, że jak będzie rozmawiał z Francuzem, Anglikiem czy przedstawicielem innej nacji zachodniej, to będzie mu się kłaniał, będzie mu zakładał marynarkę i będzie grzecznie przytakiwał na każde ich żądanie. Zwłaszcza dzisiaj będąc w Unii Europejskiej musimy mieć twardych liderów jak prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, którzy potrafią także w obcych językach walczyć o interes państwa polskiego – dodał wiceszef resortu cyfryzacji.

Radny pokazuje maila od Trzaskowskiego. „Nawet platformersi łapią się za głowę”

Zgłosiło się do mnie niezależnie trzech pracowników różnych urzędów, z których dwóch to wyborcy opozycji – jeden PO, a drugi Lewicy. Pokazali mi...

zobacz więcej

– Twierdzenie, że ktoś, kto umie rozmawiać po francusku, jest uległy wobec Paryża albo innej stolicy europejskiej, światowej to dość gruba narracja. Przypomnę, że w języku francuskim porozumiewają się nie tylko mieszkańcy Francji, ale także podajże w Maroku jest to bardzo popularny język. Pan prezydent Trzaskowski mówi w wielu językach. To dobrze. Polski prezydent będzie mógł swobodnie i bezpośrednio rozmawiać z przywódcami innych państw – bronił Trzaskowskiego poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

– To, że ktoś jest poliglotą i potrafi mówić w kilku językach nie znaczy, że myśli po polsku. Przypomnijmy dwa istotne fakty z przeszłości Rafała Trzaskowskiego. Pierwszy to zarzut, dlaczego chcemy inwestować w gospodarkę narodową i budować Centralny Port Komunikacyjny. Trzaskowski kpił z tej inwestycji, mówiąc: „Po co nam lotnisko, skoro mamy lotnisko w Berlinie?”. Wyjątkowo proniemieckie, nie propolskie myślenie. Poza tym był współautorem wyjątkowo niesprawiedliwej, nieuczciwej wobec Polski rezolucji Parlamentu Europejskiego – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

– Nie łączmy tej wypowiedzi o języku francuskim z uległością. Jak Robert Biedroń zna język włoski, to nie znaczy, że jak będzie mówił po włosku z przywódcą Włoch, to będzie bardziej uległy, czy jak zna angielski i będzie rozmawiał z kimś z Wielkiej Brytanii, to będzie bardziej uległy. Nie, tego tak nie łączmy. Znajomość języków obcych to cenna znajomość – mówił poseł Lewicy Tomasz Trela, szef sztabu wyborczego Roberta Biedronia. W podobnym tonie wypowiedział się senator PSL Jan Filip Libicki. – To jest narracja obozu PiS-owskiego i oczywiście obóz PiS-owski ma prawo do tej narracji, ale uważam tę narrację za fałszywą – stwierdził.

– Panie prezydencie Trzaskowski, jako historyk panu powiem, że o polskim królu Michale Korybucie Wiśniowieckim, synu słynnego hetmana Jeremiego Wiśniowieckiego, uwiecznionego przez Sienkiewicza mówiono: „Nasz król jegomość, mówi siedmioma językami, ale w żadnym z nich nie ma nic do powiedzenia”. Życzę, żeby to pana nie spotkało. Dobrze jak polscy politycy mówią językami obcymi, natomiast źle, jeśli przyznają się, że myślą w innych językach. To może sugerować, że zawieszają na jakiś czas swoją polskość czy polski sposób myślenia. Dziwna wypowiedź. Myślę, że na pograniczu gola samobójczego – przekonywał europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej