RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wycieczkowiec na kwarantannie w Barcelonie. Na pokładzie 26 Polaków

Czterystu pasażerów statku wycieczkowego wraz z załogą, w tym 26 obywateli Polski, trafiło w czwartek na kwarantannę w porcie morskim w Barcelonie, po tym jak u jednej osoby potwierdzono obecność koronawirusa. Zaistniała sytuacja zmusiła organizatorów rejsu do zastosowania się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Płynęli przez Atlantyk. Po blisko miesiącu dowiedzieli się o pandemii

Włosko-brytyjska para podróżowała łodzią przez Atlantyk i dopiero po blisko miesiącu dowiedziała się o pandemii koronawirusa. Przed wypłynięciem w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Według polskiego MSZ wszyscy obywatele Polski przebywający na pokładzie statku to członkowie załogi.

„Zgodnie z informacjami przekazanymi polskim służbom konsularnym przez armatora i potwierdzonych przez hiszpańską policję portową, na pokładzie wycieczkowca objętego kwarantanną w porcie w Barcelonie przebywa 26 polskich obywateli” - poinformowało biuro prasowe MSZ.

Wprawdzie statek z 400 osobami na pokładzie został przyjęty w porcie w Barcelonie w czwartek, ale dopiero w piątek po południu hiszpański minister zdrowia Salvador Illa potwierdził medialne doniesienia o objęciu przebywających na pokładzie osób przymusową kwarantanną.

Hiszpańskie służby sanitarne ujawniły, że z powodu utrzymującego się od marca zakazu przyjmowania w portach tego kraju pasażerskich jednostek pływających w drodze wyjątku zgodzono się na zejście na ląd tylko kobiety, z lekkimi objawami Covid-19. Po potwierdzeniu u niej zakażenia koronawirusem powróciła ona na statek, gdzie odseparowano ją od pozostałych członków załogi i pasażerów.

Według dziennika „El Confidencial” zakażona kobieta należy do załogi statku, zaś objęta kwarantanną jednostka to wycieczkowiec Seven Seas Navigator, zarejestrowany na Bahamach. Statek należy do spółki Regent Seven Seas Cruises (RSSC) z siedzibą w Miami. Hiszpańskie służby nie ujawniły dotąd portu, do którego zmierzała jednostka, ani skąd czy kiedy wypłynęła.

Z oświadczenia służb medycznych Hiszpanii wynika, że na wycieczkowcu znajdują się obywatele „wielu narodowości”.

źródło:
Zobacz więcej