RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Informacje z filmu Latkowskiego dają podstawę do dalszych działań”. RPO o Zatoce Sztuki

Portal tvp.info zwrócił się do RPO z pytaniem dotyczącym jego działań w sprawach przedstawionych w filmie „Nic się nie stało” Sylwestra Latkowskiego (fot. PAP/Radek Pietruszka)

„Informacje zawarte w filmie »Nic się nie stało« dają podstawę do podjęcia dalszych działań przez Rzecznika. Konieczne jest zwłaszcza wyjaśnienie prawidłowości czynności prokuratury w początkowym etapie śledztwa, kiedy to – jak wynika z filmu – prowadzący śledztwo nie zgodził się na wykorzystanie technik kontroli operacyjnej do zbierania informacji o procederze prowadzonym przez Krystiana W.” – czytamy w odpowiedzi Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara na pytanie, jakie zadał mu portal tvp.info.

Dziennikarz śledczy: Film Latkowskiego skompromitował trójmiejski wymiar sprawiedliwości

„Film sprawnie przeprowadził widzów przez zawiłą historię sprawy »Krystka«, pokazując im to, o czym wcześniej mogli czytać w wielu artykułach...

zobacz więcej

Portal tvp.info zwrócił się do RPO z pytaniem dotyczącym jego działań w sprawach przedstawionych w filmie „Nic się nie stało” Sylwestra Latkowskiego, wyemitowanego w TVP 1. Jak czytamy, sprawę postępowania organów ścigania, dotyczącego wykorzystywania seksualnego młodych dziewczyn, w tym poniżej 15. roku życia, którego sprawcą ma być Krystian W., RPO prowadzi od 2015 r.

„Ważnym wątkiem tego postępowania jest doprowadzenie małoletniej Anaid T. do targnięcia się na własne życie. Inspiracją do podjęcia działań był sygnał otrzymany przez Rzecznika od dziennikarzy magazynu kryminalnego »Reporter«” – pisze RPO.

„W ramach przysługujących mu uprawnień, Rzecznik monitorował bieg śledztwa prowadzonego w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, zwracając się o udzielenie stosownych informacji pismami z dni: 3.11.2015 r., 21.01.2016 r., 26.04.2016 r., 27.09.2016 r., 22.09.2017 r., 28.06.2018 r. i 19.06.2019 r. Od Prokuratury tej Rzecznik otrzymał informacje dotyczące między innymi stosowanych wobec Krystiana W. środków zapobiegawczych, wykonywanych czynności oraz o wniesieniu w dniu 11 czerwca 2018 r aktu oskarżenia przeciwko Krystianowi W. i innym. Ostatnio, pismem z dnia 6 marca 2020 r., Rzecznik zwrócił się do Sądu Rejonowego w Wejherowie, który prowadzi tę sprawę, o przedstawienie danych o obecnym stanie procesu” – czytamy.

Latkowski w Radiu ZET: Widzieliście, jak reportażysta brał sobie chłopców

Nie ma bardziej zakłamanego środowiska niż środowisko mediów, dziennikarzy, aktorów, celebrytów – ocenił w Radiu ZET autor reportażu „Nic się nie...

zobacz więcej

Niezależnie od tej sprawy RPO podjął działania dotyczące prowadzenia przez prokuraturę (na podstawie doniesienia Krystiana W.) postępowania w sprawie składania fałszywych zeznań przez jedną z pokrzywdzonych. Postępowanie to jednak miało zostać umorzone postanowieniem z 4 maja 2020 r. Jak czytamy, postanowienie nie jest prawomocne.

„Informacje zawarte w filmie »Nic się nie stało« dają podstawę do podjęcia dalszych działań przez Rzecznika. Konieczne jest zwłaszcza wyjaśnienie prawidłowości czynności prokuratury w początkowym etapie śledztwa, kiedy to – jak wynika z filmu – prowadzący śledztwo nie zgodził się na wykorzystanie technik kontroli operacyjnej do zbierania informacji o procederze prowadzonym przez Krystiana W.” – pisze RPO.

„Ponadto należy wyjaśnić kwestię odstąpienia od stosowania tymczasowego aresztowania wobec Krystiana W. na obecnym etapie postępowania oraz kwestię tego, jakie środki zapobiegawcze stosowane były i ewentualnie są wobec innych oskarżonych a także przyczyn niezastosowania tymczasowego aresztowania wobec Marcina T. w sytuacji, gdy istniało poważne podejrzenie utrudniania przez niego postępowania zwłaszcza poprzez wpływanie na zeznania pokrzywdzonych” – dodano.

źródło:
Zobacz więcej