RAPORT

Pogarda

Wykres zakażeń koronawirusem. TVN kolejny raz złapany na manipulacji

Koronawirus w Polsce i Europie. (fot. Binnur Ege Gurun Kocak/Anadolu Agency via Getty Images; fakty.tvn24.pl)
Koronawirus w Polsce i Europie. (fot. Binnur Ege Gurun Kocak/Anadolu Agency via Getty Images; fakty.tvn24.pl)

Najnowsze

Popularne

Na Facebooku i Twitterze internauci udostępniają grafikę pokazującą liczbę aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w poszczególnych państwach. Dzięki zabiegowi manipulacyjnemu stacji, z wykresu wynika, że w Polsce jest jeszcze gorzej niż we Włoszech czy Hiszpanii. A jakie są fakty?

Rzecznik Praw Dziecka: Otwieram te teczki i jestem przerażony

Mikołaj Pawlak ocenia, że przez 25 lat nikt specjalnie nie interesował się tematem pedofilii, a prokuratura i sądy często były bierne. – Dopiero...

zobacz więcej

„Według platformy zajmującej się koronawirusowymi statystykami krzywa zachorowań w Polsce ciągle rośnie. W porównaniu do Włoch, Niemiec, Francji czy Hiszpanii mamy tendencję wzrostową” - komentowała lektorka przedstawiająca w „Faktach po faktach” TVN grafikę bazującą na danych worldometers.info.

Prawdą jest, że gdy na Zachodzie liczba aktywnych przypadków już spada, w Polsce wciąż minimalnie rośnie. Uwagę internautów przykuł jednak fakt zestawienia nas z państwami, w których epidemia doprowadziła do śmierci dziesiątek tysięcy osób.

Okazuje się, że grafik przygotowujący wykres nałożył na siebie dwa różne zestawienia. Pierwszym był wykres przedstawiający przyrost infekcji w Polsce, a drugim przyrost w państwach zachodnich. Tyle tylko, że oba te wykresy są w zupełnie innych skalach.

Po lewej stronie umieszczono bowiem wartości dla Polski, gdzie liczba aktywnych przypadków to około 10 000, a po prawej dla państw Europy Zachodniej, gdzie chorych w danym momencie było nawet 100 000 osób. Niby to tylko jedno zero, ale różnica spora.

Wiceminister: TVN powinien zaprosić Latkowskiego do Moniki Olejnik

Film „Nic się nie stało” wstrząsnął opinią publiczną, jednak nie wszystkie media informują o sprawie. – Zastanawia mnie, czy na przykład stacja TVN...

zobacz więcej

Jaki jest efekt? Grafika pokazuje, że w Polsce liczba zakażonych jest obecnie o wiele wyższa niż w innych krajach. A fakty? Fakty są takie, że aktywne przypadki to u nas obecnie 10 719 osób, podczas gdy w Niemczech 12 712, w Hiszpanii 55 219, we Włoszech 60 960, a we Francji aż 89 753.

Polsce bardzo daleko jest też do innych państw pod względem liczby ofiar. W naszym kraju odnotowano bowiem do tej pory 973 zgonów. W tym samym czasie w Niemczech życie straciło już w wyniku epidemii 8 316 osób, w Hiszpanii 27 940, we Francji 28 215, a we Włoszech 32 486.

W sumie liczba zachorowań w Polsce to od początku epidemii 20 379 osób. Z kolei w państwach przedstawionych na wykresie TVN jest to odpowiednio: Niemcy 179 156, Francja 181 826, Włochy 228 006 i Hiszpania 280 117.

„Rzeczywiście ciekawe podejście do matematyki” - piszą o wykresie internauci. „Grafik płakał jak rysował”, „Brawo za ten wykres, też się nabrałem” - dodają.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej