RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Premier: Ministrowi Szumowskiemu należy się order

Ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu należy się order, to jego działania pozwoliły nam podjąć najbardziej rozsądne decyzje – tak premier Mateusz Morawiecki w Gliwicach odpowiedział na pytanie, czy wciąż ma zaufanie do szefa resortu zdrowia.

Morawiecki: Szumowski walnie się przyczynił do walki z koronawirusem

Minister zdrowia Łukasz Szumowski jest osobą, która walnie przyczyniła się do walki z koronawirusem; to jego decyzje, by kupować sprzęt, gdzie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Panu ministrowi Szumowskiemu należy się największy order, jaki ja sobie mogę wyobrazić, ponieważ właśnie jego działania pozwoliły nam podjąć najbardziej rozsądne decyzje – odpowiedział Morawiecki.

Premier stwierdził, że to „gigantyczna pracowitość” szefa resortu zdrowia pozwoliła rządowi podejmować odpowiednie decyzje.

– Najbogatsze kraje nie potrafiły sobie poradzić z epidemią koronawirusa w taki sposób, jak my. Bardzo dziękuję panu ministrowi zdrowia za znakomite działania i takie decyzje, które wspólnie podejmowaliśmy dla ochrony Polaków – dodał Morawiecki.

„Gazeta Wyborcza” napisała w poniedziałek, że zanim Łukasz Szumowski wszedł do rządu, był udziałowcem dwóch z wielu spółek, których założycielem był jego starszy brat Marcin, biznesmen branży biotechnologicznej. Chodzi o firmy Vestera i Szumowski Investments. W czerwcu 2017 r., kilka miesięcy po tym, jak został wiceministrem nauki, Szumowski pozbył się udziałów w spółkach,przejęła jego żona Anna. Najwięcej, jak podaje gazeta, warte były udziały Szumowskiego w spółce Vestera, czyli 87 tys. udziałów, wartych 4 mln 390 tys. zł.

Prof. Zembala z uznaniem o ministrze Szumowskim. Poseł KO: Nie jest zaznajomiony [WIDEO]

Na antenie TVN24 prof. Marian Zembala, minister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz pochwalił rząd Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza...

zobacz więcej

Spółka Szumowski Investments jest jednym z udziałowców OncoArendi Therapeutics, której prezesem jest Marcin Szumowski. Według ustaleń „Faktu”, w latach 2017–20 spółka Marcina Szumowskiego otrzymała z publicznych środków co najmniej 74 mln zł z dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które podlega MNiSzW.

Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do „Gazety Wyborczej” o sprostowanie treści materiału z 18 maja „Biedny minister i jego bogaty brat. Tysiąckrotny skok biznesów rodziny Szumowskich”. „Nieprawdą jest, jakoby minister zdrowia Łukasz Szumowski zbył swoje udziały w spółce Vestera 1 czerwca 2017 r. Minister zbył swoje udziały przed tym, jak w listopadzie 2016 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego” – głosi sprostowanie.

„Nieprawdą jest także jakoby minister Łukasz Szumowski jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego miał w swoich zadaniach nadzorowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Łukasz Szumowski nie miał także pełnomocnictwa do wykonywania zadań w tym zakresie” – zaznaczono.

W czwartek „GW” napisała z kolei, że resort zdrowia wydał 125 mln zł na bezwartościowe testy antygenowe. Od firmy sprzedającej lotnie kupił po zawyżonej cenie respiratory za 200 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej