RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Onet zmanipulował słowa Andrzeja Dudy. Co prezydent powiedział o Trójce?

Portal Onet na Twitterze podał zmanipulowaną wypowiedź Andrzeja Dudy o radiowej Trójce (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

„Prezydent o sytuacji w Trójce: śpiewać, słuchać i puszczać piosenki każdy może” – w ten sposób portal Onet zapowiedział rozmowę Andrzeja Dudy z internautami. W czwartek prezydent w sesji pytań i odpowiedzi odniósł się właśnie m.in. do zamieszania wokół radiowej Trójki i Listy Przebojów. Treść wpisu Onetu nie jest jednak cytatem, a zmanipulowaną wersją słów prezydenta. Onet sugeruje tym samym, że głowy państwa nie obchodzi sytuacja w stacji. Co naprawdę powiedział prezydent?

„Ojkofobia z tego samego gniazda”. Węglarczyk, Onet i pisane przez Polaków „echa z zagranicy”

„Kazik i Trójka idą w świat w Bloombergu”, „Niemiecka prasa o piosence Kazika” albo „Kazik i Trójka tym razem z wizytą w brytyjskim „The Times” –...

zobacz więcej

W poprzedni piątek podczas notowania Listy Przebojów Programu III podano, że pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. Piosenka nawiązuje do wizyty prezesa PiS na cmentarzu w czasie, kiedy obowiązywał zakaz wstępu.

Kierownictwo programu zablokowało stronę, na której publikowane są wyniki LP3, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor PR3 Tomasz Kowalczewski oświadczył, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, zapewniając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

Prezydent pytany w czwartek w sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku, co sądzi o aferze z listą przebojów radiowej Trójki, powiedział: „Przede wszystkim niesmak, ogromny niesmak; taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca i to jest żenujące”.

Jednak Onet na Twitterze zapowiedział to w ten sposób: „Prezydent o sytuacji w Trójce: śpiewać, słuchać i puszczać piosenki każdy może”.

W zmanipulowanym fragmencie Andrzej Duda mówił o kwestii wolności artystycznej i redakcyjnej: „Śpiewać każdy może, słuchać każdy może i puszczać piosenki też każdy może. Mamy w Polsce wolność wyrażania poglądów, także w piosence, sytuacja w ogóle niezrozumiała dla mnie – to, co się stało” – brzmiała w rzeczywistości wypowiedź prezydenta. Na fakt, że Onet zmanipulował wypowiedzią Dudy zwrócił uwagę wicenaczelny portalu energetyka24.com, dziennikarz Jakub Wiech i przytoczył właściwe słowa Andrzeja Dudy (cytowane zresztą bezbłędnie w samym artykule Onetu). „A ten tweet brzmi, jakby prezydenta Trójka niewiele obchodziła. Słabe to” – ocenił.

źródło:
Zobacz więcej