Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Jest wniosek o impeachment prezydenta Brazylii

Liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła w Brazylii 20 tysięcy (fot. PAP/EPA/JOEDSON ALVES)

W Brazylii przedstawiciele siedmiu partii opozycyjnych złożyli do Izby Deputowanych wniosek o impeachment prezydenta Jaira Bolsonaro. Oskarżają go o zaniedbania w sytuacji epidemii, które doprowadziły do masowego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła w Brazylii 20 tys.

Brazylia: Prezydent zapowiada pomoc federalną dla miast dotkiętych epidemią

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zapowiedział, że „jak najszybciej” podpisze federalny program pomocy dla stanów i miast najbardziej dotkniętych...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jest to pierwszy wniosek o postawienie Jaira Bolsonaro w stan oskarżenia, o który partie wystąpiły wspólnie. Do tej pory były już składane inne wnioski z żądaniem ustąpienia Bolsonaro ze stanowiska, ale z inicjatywy poszczególnych parlamentarzystów.

Według sygnatariuszy wniosku prezydent powinien zostać usunięty z urzędu z powodu popełnienia przestępstw związanych z nieposzanowaniem zdrowia publicznego przez pogwałcenie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.

Już podczas trwania pandemii prezydent Brazylii uczestniczył w demonstracjach ulicznych, podczas których witał się, podawał rękę i robił sobie zdjęcia z protestującymi. Rządzący nie informowali jasno, jak wobec pandemii powinni zachować się obywatele. Wielu zwolenników prezydenta nie respektuje nakazów izolacji i bagatelizuje chorobę, w wyniku której na świecie zmarło ponad 330 tys. osób.

W mediach społecznościowych Gleisi Hoffmann, prezes opozycyjnej Partii Robotniczej, powiedziała, że Jair Bolsonaro „nie jest dłużej w stanie rządzić krajem”.

źródło:
Zobacz więcej