Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rodzina zamordowanego Dżamala Chaszodżdżiego wybaczyła mordercom

Laureatka pokojowej Nagrody Nobla Tawakkul Karman w trakcie ceremoni poświęconej zamordowanemu (fot. Chris McGrath/Getty Images)

Rodzina saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego wybaczyła jego mordercom. Do brutalnego mordu doszło na początku października 2018 roku w saudyjskim konsulacie w Stambule. Krytycznego wobec władz Arabii Saudyjskiej dziennikarza zamordowało specjalnie w tym celu przybyłe z niej komando.

Zabójcy Chaszodżdżiego skazani na śmierć

Pięć osób zostało skazanych na karę śmierci, a trzy inne otrzymały wyroki opiewające na łącznie 24 lata więzienia w związku z zabójstwem...

zobacz więcej

„W tę pełną łask noc świętego miesiąca (ramadanu) pamiętamy o słowach Boga: jeśli człowiek wybacza i dokonuje pojednania, oczekuje swojej nagrody od Boga” – napisał na swoim profilu społecznościowym syn zamordowanego. „Dlatego my, synowie męczennika Dżamala Chaszodżdżiego, wybaczamy tym, którzy go zamordowali” – dodał Salah Chaszodżdżi.

Od 2017 roku Dżamal Chaszodżdżi mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pisał dla dziennika „The Washington Post”. 2 października 2018 pojawił się w saudyjskim konsulacie w Stambule, by odebrać dokumenty potrzebne mu do zawarcia małżeństwa. Tam jednak ślad po nim zaginął, a jego ciała dotąd nie odnaleziono. Saudyjskie władze dopiero dwa tygodnie później przyznały, że dziennikarz został zabity.

W grudniu ubiegłego roku pięć osób oskarżonych o udział w zabójstwie saudyjski sąd skazał na karę śmierci, a trzech innych na 24 lata pozbawienia wolności.

źródło:
Zobacz więcej