Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Brazylia: Prezydent zapowiada pomoc federalną dla miast dotkiętych epidemią

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zapowiedział uruchomienie programu pomocy federalnej (fot. Andressa Anholete/Getty Images)

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zapowiedział, że „jak najszybciej” podpisze federalny program pomocy dla stanów i miast najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Poprosił jednak gubernatorów o zamrożenie podwyżek płac w sektorze publicznym.

Koronawirus. Prawie 20 tys. nowych zakażeń w Brazylii

W ciągu doby wykryto prawie 20 tys. nowych przypadków zachorowań na Covid-19, 888 osób zmarło – poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Ustawa o przeznaczeniu 60 mld reali (10,72 mld dolarów) z federalnego budżetu dla stanów i gmin została zatwierdzona przez brazylijski kongres na początku tego miesiąca. Jednak Bolsonaro nie podpisał jeszcze tego aktu, ulegając presji ministra gospodarki Paulo Guedesa, który opowiada się za zwiększeniem oszczędności budżetowych.

Bolsonaro od początku pandemii sprzeciwia się wielu zaleceniom, mającym na celu walkę z koronawirusem. „Prowadzimy wojnę. Gorsza od porażki byłaby hańba poddania się” – pisał na Twitterze.

Walkę próbował prowadzić środkami odmiennymi niż te, które zostały zastosowane w większości krajów na świecie, wezwał m.in. do stosowania w leczeniu chlorochiny, mimo ostrzeżeń ze strony ekspertów medycznych, którzy podkreślają, że jej skuteczność w zwalczaniu nowego wirusa nie jest dowiedziona.

Prezydent znalazł się jednak w ogniu społecznej krytyki, spowodowanej gwałtownie rozprzestrzeniającą się pandemią. Brazylia w najbliższych dniach stanie się prawdopodobnie drugim krajem na świecie, po USA, pod względem liczby zarejestrowanych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a gospodarka tego kraju zaczyna przeżywać coraz większe trudności. Rządowe prognozy przewidują, że gospodarka kraju skurczy się w tym roku o 4,7 proc. PKB, czyli najbardziej od roku 1900.

Łączna potwierdzona liczba przypadków infekcji koronawirusem w Brazylii wynosi 291 579 a zgonów 18 859.

źródło:

Zobacz więcej