Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Pippi Langstrumpf obchodzi urodziny. Ile skończyła lat?

Pierwsza książka o Pippi Langstrumpf została wydana w listopadzie 1945 r. (fot. PAP/Photoshot)

Minęło już 75 lat od „narodzin” Pippi Langstrumpf. W czwartek 21 maja w Szwecji, gdzie narodziła się postać rudowłosej bohaterki książek i filmów, odbywają się oficjalne obchody jej urodzin.

Para prezydencka złożyła życzenia urodzinowe sześcioraczkom

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożyli życzenia pierwszym w Polsce sześcioraczkom z okazji ich pierwszych urodzin....

zobacz więcej

Pierwsza książka o Pippi Langstrumpf została wydana w listopadzie 1945 roku. Jej autorką była Astrid Lindgren. Choć wydano ją jesienią, to w Szwecji podjęto decyzję, że oficjalne urodziny będą obchodzone 21 maja. Tę datę wybrano specjalnie, bo tego dnia urodziła się córka Lindgren, Karin Nyman, która była inspiracją pisarki.

Rudowłosa Pippi ze związanymi warkoczykami, szalonymi pomysłami, mieszkająca sama ze swoim koniem i małpką, stała się bohaterką całej serii książek oraz wielu filmów i seriali.

W telewizji pojawiła się po raz pierwszy w latach sześćdziesiątych. W jej rolę wcieliła się Inger Nilsson.

Astrid Lindgren napisała po tej książce jeszcze m.in. znane nam „Dzieci z Bullerbyn”. Pisarkę uhonorowano m.in. polskim Orderem Uśmiechu oraz tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło:
Zobacz więcej