RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co się stało z komarami w Polsce? Eksperci odpowiadają

Samice komarów nie miały gdzie złożyć jaj (fot. Shutterstock/Witsawat.S)

Maj w tym roku zaskakuje. W tym miesiącu mamy wyjątkowo niskie temperatury i suszę. Naukowcy zauważyli też, że w Polsce prawie nigdzie nie ma komarów. Dlaczego?

Maj najzimniejszy od 29 lat? Nadchodzi fala przymrozków

Przed nami kolejna fala przymrozków. Ujemne temperatury w godzinach nocnych i porannych wrócą już w nocy z wtorku na środę (z 19 na 20 maja),...

zobacz więcej

Jak podają eksperci, powodem jest bezśnieżna zima, wiosenna susza oraz niski poziom rzek.

– Susza lokalnie może ograniczać populację komarów. Mniej wody to lokalnie mniej komarów - poinformował dr Miłosz Mazur, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.

– W tym roku samice najpopularniejszego gatunku komara, culex pipiens, nie miały gdzie złożyć jaj. Zwykle robią to w płytkich zbiornikach wody stojącej, jak kałuże czy zastoiny wody na polach, powstające z topniejącego śniegu i wczesnowiosennego deszczu. Tych jednak w obecnym roku niemal nie było – wyjaśniła dr Ewa Sady ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Ekspertka zwróciła uwagę, że np. samice komara (doskwiera pastwiskowego) składają jaja w miejscach w pobliżu rzek lub strumieni, zalanych w wyniku wiosennego podwyższenia.

– Zatem na ten moment w miejscach, gdzie nie było zbyt wiele wody, a jej niedobór dodatkowo nasiliła susza, komarów może być mniej – przekazał dr Miłosz Mazur. Dodał, że komary wyróżnia jednak szybki cykl rozwojowy, bo „wystarczy kilka dni opadów, aby znowu mogły się rozmnażać i rozwijać”.

Napływa chłodne powietrze z północnego zachodu

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia i południowo-wschodnia znajdują się w zasięgu niżów. Nad pozostałym obszarem, w tym nad Polską, rozbudowuje...

zobacz więcej

Rocznie pojawia się 4-5 pokoleń komarów w Polsce. W przypadku wyjątkowo wilgotnej wiosny i upalnego lata, może wzrosnąć aż do 7. W tym roku pierwsze pokolenie insektów nie miało szczęścia przez suszę.

Komary a ekosystem

Brak komarów może poważnie wpłynąć na ekosystem. Komary są istotnym elementem diety jaskółek: dymówek, oknówek i piaskówek, które w Polsce objęte są ochroną, oraz jeżyków, jaskółek, a także niektórych chrząszczy i ważek.

– Jeżeli komary zniknęłyby zupełnie to zwierzęta, które się nimi żywią, musiałyby znaleźć inne źródło pożywienia – powiedziała Ewa Sady.

Zmiany klimatu są także widoczne w temperaturze majowej, bo pierwsza połowa miesiąca przyniosła średnią temperaturę na poziomie 2,5 stopnia poniżej normy wieloletniej. Jeśli dalsza część nie przyniesie większego ocieplenia, to czeka nas najzimniejszy maj od prawie 30 lat.

źródło:
Zobacz więcej