
Maj w tym roku zaskakuje. W tym miesiącu mamy wyjątkowo niskie temperatury i suszę. Naukowcy zauważyli też, że w Polsce prawie nigdzie nie ma komarów. Dlaczego?
Przed nami kolejna fala przymrozków. Ujemne temperatury w godzinach nocnych i porannych wrócą już w nocy z wtorku na środę (z 19 na 20 maja),...
zobacz więcej
Jak podają eksperci, powodem jest bezśnieżna zima, wiosenna susza oraz niski poziom rzek.
– Susza lokalnie może ograniczać populację komarów. Mniej wody to lokalnie mniej komarów - poinformował dr Miłosz Mazur, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.
– W tym roku samice najpopularniejszego gatunku komara, culex pipiens, nie miały gdzie złożyć jaj. Zwykle robią to w płytkich zbiornikach wody stojącej, jak kałuże czy zastoiny wody na polach, powstające z topniejącego śniegu i wczesnowiosennego deszczu. Tych jednak w obecnym roku niemal nie było – wyjaśniła dr Ewa Sady ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Jak informuje IMGW, Europa wschodnia i południowo-wschodnia znajdują się w zasięgu niżów. Nad pozostałym obszarem, w tym nad Polską, rozbudowuje...
zobacz więcej
Rocznie pojawia się 4-5 pokoleń komarów w Polsce. W przypadku wyjątkowo wilgotnej wiosny i upalnego lata, może wzrosnąć aż do 7. W tym roku pierwsze pokolenie insektów nie miało szczęścia przez suszę.
Komary a ekosystem
Brak komarów może poważnie wpłynąć na ekosystem. Komary są istotnym elementem diety jaskółek: dymówek, oknówek i piaskówek, które w Polsce objęte są ochroną, oraz jeżyków, jaskółek, a także niektórych chrząszczy i ważek.
– Jeżeli komary zniknęłyby zupełnie to zwierzęta, które się nimi żywią, musiałyby znaleźć inne źródło pożywienia – powiedziała Ewa Sady.
Zmiany klimatu są także widoczne w temperaturze majowej, bo pierwsza połowa miesiąca przyniosła średnią temperaturę na poziomie 2,5 stopnia poniżej normy wieloletniej. Jeśli dalsza część nie przyniesie większego ocieplenia, to czeka nas najzimniejszy maj od prawie 30 lat.