RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

USA: Wyjdziemy z układu o otwartym niebie. Rosja: Mamy plan na taką sytuację

Wyjście z traktatu o otwartych przestworzach prawdopodobnie doprowadzi do napięć w relacjach z Moskwą – ocenia agencja Associated Press (fot. PAP/CTK Photo/Rostislav Kalousek)
Wyjście z traktatu o otwartych przestworzach prawdopodobnie doprowadzi do napięć w relacjach z Moskwą – ocenia agencja Associated Press (fot. PAP/CTK Photo/Rostislav Kalousek)

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa poinformowała swoich zagranicznych partnerów o zamiarze wyjścia z traktatu o otwartych przestworzach. Strona amerykańska uzasadnia decyzję łamaniem układu przez Rosję. Zdaniem Kremla to tylko pretekst, a „USA dawno już nie prezentują się jako solidny partner”.

Rosja wątpi, by doszło do umieszczenia w Polsce broni jądrowej USA

Rosja wątpi w wykonanie przez USA planu przemieszczenia z Niemiec do Polski amerykańskiej broni jądrowej; taki krok byłby jawnym naruszeniem Aktu...

zobacz więcej

  Po wielomiesięcznej kontroli stwierdzono, że „bycie stroną traktatu nie leży już w interesie Ameryki” - przekazał dziennikarzom w Waszyngtonie jeden z wysokich rangą urzędników. Proces wychodzenia Stanów Zjednoczonych z układu ma zająć pół roku.

Strona amerykańska uzasadnia decyzję regularnym łamaniem postanowień traktatu przez Rosję. Miało to przyczyniać się do powstania zagrożenia wojskowego dla USA oraz jego sojuszników. Rosjanie - jak przekazali amerykańscy urzędnicy - mieli utrudniać obserwacje enklawy królewieckiej a także ograniczać możliwość przelotów nad Moskwą, Czeczenią oraz w pobliżu dwóch zbuntowanych regionów Gruzji kontrolowanych przez Rosję: Abchazji i Osetii Południowej.

W reakcji na tę informację szef departamentu ds. kontroli zbrojeń w rosyjskim MSZ Władimir Jermakow oznajmił, że jeśli się ona oficjalnie potwierdzi, Rosja ma plan działań w odpowiedzi na ewentualne wyjście USA z traktatu o otwartych przestworzach. Jak dodał, Moskwa nie została przez Waszyngton oficjalnie powiadomiona o wycofaniu się USA z traktatu.

– Zawsze mamy jakiś „plan B”. USA dawno już nie prezentują się jako solidny partner, dlatego musimy planować nasze działania, biorąc pod uwagę to, jakiego mamy obecnie partnera – powiedział Jermakow.

Komentując zarzuty, iż to jego kraj narusza porozumienie Jermakow oświadczył, że są one „absolutnie bezpodstawne”, a USA „już nie po raz pierwszy starają się przedstawić sprawę tak, że to Rosja coś narusza, w celu uznania tego za uzasadnienie wycofania się z porozumień dotyczących kontroli zbrojeń”.

To kolejny przypadek, gdy administracja Trumpa wycofuje USA z międzynarodowego układu z Rosją. W ubiegłym roku Stany Zjednoczony oficjalnie wystąpiły z traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu (INF).

„Nie myślą naprzód” – Kreml atakuje Polskę i powołuje się na Wałęsę

Polskie kierownictwo uznając Rosję za główne zagrożenie wykazuje brak wizji strategicznej – oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria...

zobacz więcej

Wycofanie się z tego porozumienia, podpisanego jeszcze w latach ZSRR, USA uzasadniały tym, że Rosja nie stosuje się do jego zapisów i rozmieszcza pociski manewrujące 9M729. Układ przestał obowiązywać w sierpniu ubiegłego roku.

Agencja Associated Press ocenia w komentarzu, że wyjście z traktatu o otwartych przestworzach prawdopodobnie doprowadzi do napięć w relacjach z Moskwą, ale amerykańscy urzędnicy utrzymują, że w ostatnich dniach rozpoczęto z Rosjanami rozmowy na temat nowej rundy negocjacji w sprawie zbrojeń nuklearnych.

– Naszym celem jest utworzenie razem silnych zespołów, by rozpocząć tworzenie kolejnej generacji środków kontroli broni nuklearnej. Stany Zjednoczone są oddane sprawom kontroli zbrojeń oraz europejskiego bezpieczeństwa – tłumaczył jeden z przedstawicieli waszyngtońskiej administracji.

Traktat o otwartych przestworzach wszedł w życie 1 stycznia 2002 roku. Jego celem jest zwiększenie, poprzez obserwację z powietrza, przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez strony porozumienia. Obecnie są w nim 34 państwa, m.in. Polska, Białoruś, Francja, Niemcy, Włochy, Rumunia, Rosja, Szwecja, Turcja, Ukraina oraz Wielka Brytania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej