RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nowe fakty z życia Szumowskiego. „Taka opinia krąży wśród lekarzy”

Minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Były minister zdrowia w rządzie PO-PSL prof. Marian Zembala powiedział, że gdy poznał Łukasza Szumowskiego, ten ratował wielu chorych i za darmo ich konsultował. – Z jednej strony to odwaga i prawość, bo jednak przyznał to polityczny rywal. Z drugiej, taka właśnie opinia o ministrze Szumowskim krąży wśród lekarzy – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.

Wiceminister: TVN powinien zaprosić Latkowskiego do Moniki Olejnik

Film „Nic się nie stało” wstrząsnął opinią publiczną, jednak nie wszystkie media informują o sprawie. – Zastanawia mnie, czy na przykład stacja TVN...

zobacz więcej

Marian Zembala powiedział w wywiadzie dla TVN, że gdy poznał Łukasza Szumowskiego 15 lat temu, obecny polityk PiS zaimponował mu wtedy uczciwością. – Podejmował się zabiegów ratujących życie, których nie podejmowali się inni. (...) Kiedy była bardzo trudna sytuacja polskiej elektrofizjologii, bo tych specjalistów nie było, szczególnie w Częstochowie, zwróciliśmy się do wielu polskich elektrofizjologów, żeby służyli pomocą. Jedynym, który odpowiedział wtedy, był Łukasz Szumowski. Przez 9 lat przyjeżdżał w każdą sobotę razem z kolegami, pracował od świtu do nocy, konsultował za darmo i ratował wielu chorych – podkreślił.

W rozmowie z nami poseł PiS i były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha zauważa, że przez epidemię o Łukaszu Szumowskim mówi się ostatnio wiele. – Nie chcę odnosić się do komentarzy niektórych polityków opozycji, bo często są niesmaczne, mało poważne i cuchną hipokryzją – ocenia.

Zapewnia, że z kolei „wśród lekarzy minister Łukasz Szumowski ma dobre notowania, choć jak wszędzie są osoby, które mają inny ogląd sytuacji”.

Piecha podkreślił, że były szef resortu w rządzie Platformy Obywatelskiej powiedział o Szumowskim prawdę. Ocenił, że w ustach politycznego rywala jest to oznaka „odwagi, prawości i trzeźwego oglądu rzeczywistości”. – To ważne, bo komentował działania obecnego ministra jako polityk, lekarz, ale także osoba stojąca w przeszłości na czele ministerstwa zdrowia – zauważył.

„Nie wpadliśmy w katastrofę”

Nagranie księdza podbija sieć. „Nikt nie żyje w odrealnieniu i to jest fajne”

Akcja #hot16challenge2 wciąż rozgrzewa internet, a wśród raperskich kawałków coraz większe uznanie zdobywa ten nagrany przez ks. Tomasza Gereka....

zobacz więcej

W ostatnim wywiadzie Marian Zembala był również pytany o kontrowersje ws. zakupu maseczek. Zdradził, że sam pracując w Zabrzu również wykorzystał praktycznie wszystkie maski, którymi dysponował i nie miał możliwości zamówienia nowych. Zadzwonił wtedy do jednej z firm produkujących dzianinę i zamówił 50 tys. masek. – To nam ratuje sytuację (...). Oczywiście można mnie wyrzucić z pracy, że podjąłem się wprowadzenia masek, ale nie było innych – zaznaczył.

– Każdemu państwu można postawić zarzut, że była opcja poradzić sobie lepiej. To co najistotniejsze to jednak fakt, że udało się sprawić, by polska ochrona zdrowia się nie zawaliła. To znaczy, że leczymy, jesteśmy wydajni i nie ma konieczności dokonywania - mówiąć brzydko - selekcji. Najważniejsze, że nie musimy wybierać, komu bardziej leczenie jest niezbędne, a komu nie, komu przekazać respirator, a kto może sobie bez niego poradzić – komentuje Bolesław Piecha.

W rozmowie z portalem tvp.info zaznacza, że w Polsce udało się też „wyhamować bardzo wysokie piki”. Przyznaje, że przez to epidemia wydłuża się w czasie, ale z drugiej strony jest pod kontrolą. – Jestem pełen uznania dla rządzących. Wybrali dobre narzędzia i zareagowali odpowiednio wcześnie. Dzięki temu nie wpadliśmy w katastrofę taką jak Włochy, Hiszpania, Stany Zjednoczone czy Brazylia – komentuje.

„Obawiam się, że ten wirus z nami pozostanie”

Morawiecki: Szumowski walnie się przyczynił do walki z koronawirusem

Minister zdrowia Łukasz Szumowski jest osobą, która walnie przyczyniła się do walki z koronawirusem; to jego decyzje, by kupować sprzęt, gdzie...

zobacz więcej

Polityka i eksperta w dziedzinie medycyny pytamy także, jak długo epidemia może się jeszcze utrzymać. Piecha wskazuje, że na ten temat napisano już wiele materiałów. Przeprowadzając symulacje matematyczne i analizując zgromadzone dane, wielu naukowców próbowało określić konkretny przedział czasowy.

– O koronawirusie wiemy dużo, ale wciąż nie do końca jest pewne, czy wytwarza stałą odporność i czy będzie się zachowywał tak, jak niektóre wirusy grypy, czyli mutował – przyznaje Bolesław Piecha. – Obawiam się, że ten wirus z nami pozostanie. Mam jednak nadzieję, że jeśli powstanie szczepionka, będzie ona wchodziła w mieszaninę szczepionek, którymi sezonowo szczepimy się przeciwko grypie – dodaje.

Ocenia, że „wielkiego ponownego wybuchu epidemii w Polsce i Europie nie powinniśmy się już spodziewać, natomiast jeszcze przez kilka lub kilkanaście miesięcy ten problem będzie się za nami ciągnął”.

źródło:
Zobacz więcej