RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe zasady zatrudniania pracowników zagranicznych mają pomóc rolnikom

Min.Jan Krzysztof Ardanowski (P) oraz min. Marlena Maląg (L) podczas konferencji prasowej (fot. PAP/Marcin Obara)

– Wprowadzono szereg rozwiązań, które mają ułatwić rolnikom zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Z kolei minister rodziny i pracy Marlena Maląg zapowiedziała, że urzędy pracy będą wspierać rolników w zatrudnianiu pracowników w gospodarstwach rolnych, żeby udało się zebrać wiosenne plony.

Resort rozwoju: Będą ułatwienia w przetargach

Zniesienie obowiązku żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych, ograniczenie możliwości potrącania kar...

zobacz więcej

Min. Ardanowski powiedział na konferencji prasowej, że brak pracowników sezonowych w związku z pandemią doskwiera także krajom na zachodzie Europy, a resort rolnictwa stara się pomóc polskim gospodarstwom w rozwiązaniu tego problemu. Zaznaczył, że postulaty organizacji rolniczych zostały wdrożone.

W myśl nowych rozwiązań cudzoziemcy, którzy docierają do gospodarstw rolniczych, mogą wykonywać pracę od pierwszego dnia pobytu, podczas kwarantanny, czego nie ma w innych branżach.

Ardanowski mówił, że ze środków publicznych nie można wykonywać testów dla cudzoziemskich pracowników, gdyż byłaby to niedozwolona pomoc publiczna, podjął jednak starania, by znaleźć środki wsparcia finansowego dla już wykonanych i opłaconych testów.

Apelował także, by Polacy, którzy w tej chwili nie są zatrudnieni, rozważyli podjęcie pracy przy zbiorach. – To jest element solidarności z rolnikami, to jest również element zebrania tych plonów, które Opatrzność nam dała, i również zapobieganie niedoborom żywności, szczególnie tej najwartościowszej, oraz zwyżkom cen w sklepach – powiedział.

Prezydent: biznes potrzebował wsparcia państwa, a państwo biznesu

– Biznes potrzebował odpowiedzialnego wsparcia ze strony państwa, ale państwo potrzebowało odpowiedzialnego wsparcia biznesu – mówił prezydent...

zobacz więcej

Minister rodziny i pracy Marlena Maląg na konferencji z min. Ardanowskim zapewniła, że urzędy pracy i zatrudnieni tam pośrednicy pracy ułatwią zatrudnienie w rolnictwie osobom, które z takich ofert chciałyby skorzystać oraz rolnikom, którzy szukają rąk do pracy.

Prosiła, żeby zrobić wszystko, by pozyskać polskich pracowników do pracy w polskich gospodarstwach, aby plony nie zmarnowały się. Również agencje pracy będą pomagały rolnikom w tej sytuacji – podkreśliła. Apelowała też do uczniów i studentów, którzy mają wolny czas i chcieliby dorobić w rolnictwie, aby zgłaszali się do takiej pracy, żeby wesprzeć rolników przy zbiorach i racach w gospodarstwie.

– Rząd podjął działania najlepiej jak potrafił, jesteśmy gotowi do działania i wsparcia. Dzięki Tarczy antykryzysowej sytuacja na rynku pracy jest stabilna – oceniła. Zaznaczyła, że 6. tydzień działania tarczy, to 11 mld zł wsparcia.

źródło:

Zobacz więcej