RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ewakuacja po odkryciu niewybuchu w Gołdapi

W pobliżu m.in. stacja paliw, dworzec autobusowy, centrum handlowe, targowisko miejskie i budynki mieszkalne (fot. Policja warmińsko-mazurska)
W pobliżu m.in. stacja paliw, dworzec autobusowy, centrum handlowe, targowisko miejskie i budynki mieszkalne (fot. Policja warmińsko-mazurska)

Przed południem rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców Gołdapi przebywających w pobliżu miejsca odnalezienia bomby lotniczej z czasów II wojny światowej – podała warmińsko-mazurska policja. Niewybuch zostanie podjęty przez saperów. Natrafili na niego w środę popołudniu pracownicy firmy budowlanej w trakcie prac z użyciem koparki.

Wyławianie pocisku z napędem jądrowym doprowadziło do wybuchu

Do wybuchu na poligonie pod Siewierodwińskiem na północy Rosji doszło nie podczas testu rakiety, lecz w czasie próby wyłowienia z dna morza pocisku...

zobacz więcej

Jak poinformowała mł. asp. Anna Barszczewska z gołdapskiej policji, zgodnie z decyzją saperów ewakuacja obejmie obszar w promieniu kilkuset metrów wokół miejsca przy ul. Wojska Polskiego, gdzie znaleziono niewybuch. Znajduje się tam m.in. stacja paliw, dworzec autobusowy, centrum handlowe, targowisko miejskie i budynki mieszkalne.

– Szacujemy, że ewakuacja może objąć nawet 3 tys. osób i potrwa do czasu zakończenia akcji saperów, czyli skutecznego podjęcia i przewiezienia niewybuchu w bezpieczne miejsce. Trudno dokładnie ocenić jak długo to potrwa – powiedziała.

Według policji ewakuowani mogą w tym czasie przebywać na terenie miejskiego kompleksu sportowego Hala Basen przy ul. Partyzantów.

Gołdap była pod koniec wojny terenem trwających trzy miesiące zaciętych walk sowiecko-niemieckich, podczas których zniszczono 90 proc. zabudowy. Miasto, które kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk, zostało ostatecznie zdobyte 22 stycznia 1945 r. przez oddziały 11. Armii Gwardii 3. Frontu Białoruskiego.

źródło:

Zobacz więcej