RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wielki sukces polskiego szachisty. Duda pokonał mistrza świata

Duda od początku czuł się pewnie, dobrze wyszedł z debiutu i kontrolował sytuację na szachownicy (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)
Duda od początku czuł się pewnie, dobrze wyszedł z debiutu i kontrolował sytuację na szachownicy (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Jan Krzysztof Duda pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena w siódmej rundzie drugiej edycji prestiżowego turnieju online w szachach szybkich organizowanego przez Norwega. Uczestniczy w nim 12 czołowych arcymistrzów świata.

Puchar Polski odbędzie się w internecie

Wirus z Wuhan pokrzyżował plany także szachistom. Przez pandemię koronawirusa nie odbywają się najważniejsze turnieje w Polsce i na świecie.

zobacz więcej

To pierwsze w karierze zwycięstwo 22-letniego arcymistrza z Wieliczki nad Carlsenem, uzyskane w „polskim dniu” turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge, drugiego z cyklu Magnus Carlsen Invitational.

Grający białymi Duda od początku czuł się pewnie, dobrze wyszedł z debiutu i kontrolował sytuację na szachownicy. Partia zakończyła się po 43 posunięciach.

Rywalizacje Polak rozpoczął od zwycięstwa białymi z Rosjaninem Daniiłem Dubowem. Rosjanin jest mistrzem świata w szachach szybkich z 2018 r. Polak był wówczas 13., ale w tym samym turnieju w Sankt Petersburgu sięgnął po swój największy sukces – wicemistrzostwo globu w grze błyskawicznej. Dał się wtedy wyprzedzić tylko Carlsenowi.

W drugiej partii dnia reprezentant Polski przegrał czarnymi z 16-letnim Irańczykiem Alirezą Firouzją, występującym pod flagą FIDE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej