RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Nie myślą naprzód” – Kreml atakuje Polskę i powołuje się na Wałęsę

Miałem argumenty jasne i proste, to się podobało Jelcynowi – wspominał Wałęsa (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Miałem argumenty jasne i proste, to się podobało Jelcynowi – wspominał Wałęsa (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Polskie kierownictwo uznając Rosję za główne zagrożenie wykazuje brak wizji strategicznej – oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa. Zacharowa powołała się przy tym na wypowiedź Lecha Wałęsy. – Nie myślą naprzód, nie mają pomysłów – mówił były prezydent odnosząc się do działań obecnej ekipy rządzącej.

Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

zobacz więcej

– Nie myślą naprzód, nie mają pomysłów. Chcą sobie coś tam budować na starych fundamentach – to fragment wywiadu, jaki Lech Wałęsa udzielił rosyjskiej agencji TASS. Były prezydent odpowiedział w ten sposób na pytanie o ocenę Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, którą 12 maja 2020 r. podpisał prezydent Andrzej Duda.

„Absolutnie w punkt! Posługiwanie się starymi wzorcami epoki zimnej wojny świadczy o braku wizji strategicznej” – pochwaliła polskiego rozmówcę rosyjskich dziennikarzy rzeczniczka tamtejszego MSZ.

W swoim wpisie, opublikowanym na Facebooku, Zacharowa podkreśliła, że również jej ocena podyktowana jest zidentyfikowaniem Federacji Rosyjskiej jako głównego zagrożenia bezpieczeństwa Polski.W swoim wywiadzie dla agencji TASS Lech Wałęsa skrytykował również dywersyfikację dostaw gazu do Polski tłumacząc, że import amerykańskiego gazu skroplonego nie będzie opłacalny finansowo, ponieważ, jak się wyraził „z Moskwy do Warszawy bliżej, niż z Nowego Jorku”. 

Jak podkreślają eksperci, to właśnie monopolistyczna pozycja Gazpromu umożliwiała Rosjanom narzucanie Polsce cen gazu nawet o kilkadziesiąt procent wyższych niż ustalane z innymi krajami, a możliwość zakupu surowca z innych kierunków stawia Polskę w korzystniejszej pozycji negocjacyjnej również z dostawcą ze wschodu. Zdaniem Wałęsy chęć porozumienia z Amerykanami jest pochodną atmosfery nieufności, jaka zapanowała między Warszawą a Moskwą. Pytany, czy ta nieufność jest także przyczyną, dla której w Polsce stacjonują wojska sojusznicze, potwierdził, że takie „głupoty” wynikają z „niedomówień” będących efektem tego, że „nie możemy się porozumieć”.

TSUE odrzucił skargę Nord Stream i Nord Stream 2 przeciw unijnym instytucjom

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił jako niedopuszczalną skargę spółek Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG należących w całości do...

zobacz więcej

– Jak się porozumiemy, będzie o wiele taniej i bezpieczniej. Gdybym ja był prezydentem tutaj, a Borys Jelcyn w Rosji, wszystko byśmy ustalili. Mieliśmy ze sobą świetny kontakt, dlatego, że prezydent Jelcyn przyjmował argumenty. A ja miałem argumenty jasne i proste, to mu się podobało – podkreślał Wałęsa.

Podpisana 12 maja przez prezydenta RP Strategia Bezpieczeństwa Narodowego opisuje sytuację bezpieczeństwa, zagrożenia i wyzwania oraz pożądane działania. Dotyczy kwestii politycznych, militarnych, gospodarczych, energetycznych, społecznych, uwzględnia także zagrożenia klimatyczne.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP jest podstawowym dokumentem państwowym dotyczącym bezpieczeństwa i obronności. Zastępuje poprzedni dokument tego rodzaju, który obowiązywał od 2014 r. Powstał w czasie, gdy w Polsce nie stacjonowały jeszcze wojska sojusznicze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej