RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wałęsa: Polsce bardziej opłaca się gaz z Rosji niż z USA

Umowa z USA pozwala kupować gaz o 20-30 proc. tańszy niż rosyjski (fot. Paul Marotta/Getty Images)

Były prezydent Lech Wałęsa powiedział w wywiadzie dla TASS, że „dla Polski bardziej opłacalne ekonomicznie i łatwiejsze jest kupowanie gazu z Rosji, a nie z USA”.

Kontrakt gazowy z USA. „Pozwala na zakup gazu o 20-30 proc. tańszego niż rosyjski”

– Jesteśmy na bardzo dobrzej drodze do rezygnacji z kontraktu z Rosjanami w 2022 r. – powiedział Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii...

zobacz więcej

Były prezydent odpowiadając na pytanie o rezygnacji z zakupu rosyjskiego gazu od 2022 r., zastępując go m.in. amerykańskim LNG, wyraził opinię, że jest on znacznie droższy. – Z Moskwy do Warszawy jest bliżej niż z Nowego Jorku. Tam musi być tylko drożej. Dlaczego potrzebujemy tak wysokich kosztów? – zapytał Wałęsa.

– Jeśli wszystko jest w porządku, to z Moskwy jest o połowę taniej niż z Nowego Jorku. To oczywiste. Po co kupować więcej, jeśli zamiast tego możesz zwiększyć pensje. Ale ponieważ nie możemy się zgodzić, nie ufamy sobie, my oszczędzamy tyle, ile możemy i kupujemy w USA – powiedział.

Jak przypomina portal „energetyka 24”, w 2018 roku ówczesny prezes PGNiG Piotr Woźniak powiedział, że cena gazu z USA będzie 20-30 proc. niższa niż tego z Rosji. Nieco później w podobnym tonie wypowiedział się Jarosław Kaczyński, mówiąc, że cena gazu z USA będzie „o jedną trzecią niższa” od rosyjskiego. Słowa te zawarł w liście do Woźniaka tuż po podpisaniu kontraktu przez PGNiG z amerykańskim Cheniere Energy.

źródło:
Zobacz więcej